Zprávy → Svět10. listopadu  2016 v 07:13  

‚Ne Trumpovi! Ne rasistické USA! Ne Ku-Klux-Klanu!‘ skandovali demonstranti v Chicagu

Protesty proti zvolení Donalda Trumpa prezidentem - Foto:  Reuters

Protesty proti zvolení Donalda Trumpa prezidentemFoto:  Reuters

Lidé v Chicagu, Filadelfii, San Franciscu, na Manhattonu a dalších místech po celých Spojených státech amerických protestovali proti zvolení Donalda Trumpa. Demonstrující mají obavy z nárůstu rasismu, sexismu a protiimigrantských nálad po jeho nástupu do Bílého domu. Poražená prezidentská kandidátka Hillary Clintonová vyzvala demonstranty k respektování výsledků voleb. Na druhé straně příznivci Donalda Trumpa pokračují v oslavách.

Asi tisícovka demonstrantů se shromáždila na newyorkském Manhattonu. Lidé zde skandovali „Trump není náš prezident“. Toto prohlášení se stalo hlavním heslem všech protestů proti novému prezidentovi po celých Spojených státech. 

V Chicagu se tisíc lidí snažilo dostat k Trumpově hotelu. Přitom provolávali hesla „Ne Trumpovi! Ne rasistické USA! Ne KKK (Ku-Klux-Klanu)!“ Demonstranti upozorňovali, že se Trump v předvolební kampani nezřekl podpory této rasistické organizace. Protestující se k hotelu nedostali, chicagská policie je k hotelu nepustila. 

Čtěte také: Příznivci a odpůrci Trumpa se střetli u Bílého domu, protestuje se i na univerzitách

„Jsem opravdu vyděšená tím, co se děje v této zemi,“ řekla 22letá Adriana Rizzoová agentuře Reuters, zatímco držela v ruce ceduli s nápisem: „Užívejte si svých práv, dokud můžete“. 

„Jsem mimořádně znepokojena nárůstem bílého nacionalismu," dodala Rizzoová, které se nelíbí protiimigrantská rétorika, kterou se Trump prezentoval v předvolebním boji. 

Protesty proti zvolení Donalda Trumpa prezidentem - Foto:  Reuters

Někteří demonstranti vyjadřovali podporu Hillary Clintonové tak, že zapalovali svíčky před Bílým domem a skandovali „Nejsi sama“. 

Protesty proti Trumpovy propukly také na západě USA po vyhlášení vítězství. V Oaklandu na předměstí kalifornského San Franciska demonstranti spálili figurínu Donalda Trumpa, zapálili odpadky a pneumatiky a rozbíjeli výlohy obchodů. Nedaleko míst, kde se protesty konaly, se dokonce střílelo. 

Demonstranti pálí figurínu Donalda Trumpa - Foto:  Reuters

Někteří lidé také protestovali proti volebnímu systému USA, kdy volby může vyhrát Trump, který získal méně hlasů než Clintonová. 

Politici v USA s poraženou prezidentskou kandidátkou Hillary Clintonovou v čele vyzvali demonstranty, aby respektovali demokratické rozhodnutí voličů. 

Autor:   ČTK, Jan Bumba

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace