Zprávy → Svět21. listopadu  2016 v 08:17  

Nehoda vlaku na severu Indie si vyžádala 142 obětí. Neštěstí mohla způsobit poškozená kolej

Nedělní nehoda vlaku na severu Indie si vyžádala přes 100 obětí - Foto:  Reuters

Nedělní nehoda vlaku na severu Indie si vyžádala přes 100 obětíFoto:  Reuters

Počet obětí nedělního vlakového neštěstí v Indii stoupl na 142. Policie to oznámila poté, co ráno začala další fáze pátrání na místě nehody. Zraněných je celkem víc než 220, z toho 50 těžce. Vlak vykolejil nedaleko města Kánpur ve státě Uttarpradéš na severu Indie v brzkých ranních hodinách. Velká část cestujících v tu chvíli spala. Dva ze 14 vagonů jsou po nehodě zcela zničené. Na záchranných akcích se v noci podílely stovky hasičů, zdravotníků i armáda. Na místě teď s pomocí jeřábů pokračují v odstraňování trosek z převržených vagonů.

Příčiny nehody se stále zjišťují. Podle vyšetřovatelů je možným důvodem prasklá kolejnice. Nehoda je nejhorším vlakovým neštěstím v Indii za posledních šest let. Politici kvůli ní znovu mluví o potřebě zvýšit bezpečnost na tamních železnicích. 

Agentura Reuters s odvoláním na Amita Malviho, úředníka zastupující indické dráhy, uvedla, že bylo do nemocnice převezeno přes 150 lidí, z toho několik je těžce raněných. Úřady prošetřují možnost, že za nehodu může poškozená kolejnice. 

Vlaky v Indii převážejí denně zhruba 23 milionů lidí. Železnice ale stárnou. Průměrná rychlost vlaků je 50 kilometrů v hodině, i přesto ale dochází k mnoha nehodám. 

Nedělní nehoda podle Reuters jen dokazuje, jak těžké bude pro premiéra Módího dodržet slib, že železnice v zemi udělá účinnější a vytvoří z nich bezpečnější sítě, ze kterých bude profitovat také indická ekonomika. 

Módí tento rok mimo jiné slíbil, že v Indii vznikne nová vysokorychlostní dráha financovaná Japonskem. K modernizaci trati nebo zařízení kolem železnic ale zatím nedošlo. 

Nedělní nehoda vlaku na severu Indie si vyžádala přes 100 obětí - Foto:  Reuters

Autor:   dp, Zdeněk Novák

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace