Zprávy → Svět24. listopadu  2016 v 10:28  

Nejdražší torpédoborec USA se porouchal. Zatéká do něj

Torpédoborec Zumwalt - Foto:  Official U.S. Navy Page, Creative Commons  licence 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Torpédoborec ZumwaltFoto:  Official U.S. Navy Page, Creative Commons licence 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Americkému torpédoborci Zumwalt se v Panamském průplavu porouchaly motory a do přístavu ho musely odtáhnout remorkéry. Pro radary téměř neviditelnou chloubu amerického námořnictva si tak dlouho mohli prohlížet zvědavci ze břehu. Torpédoborec nemohl kvůli závadě vyplout na moře už v září.

Posádka Zumwaltu řešila v obou případech podobný problém - do pohonného systému lodi se dostala mořská voda. Plavidlo se tak na chvíli stalo neovladatelné a otřelo se bokem o stěnu průplavu. Loď kvůli tomu má drobný šrám na plášti, podle americké flotily je to ale jen kosmetická záležitost. 

Mnohem více starosti mají technici s tím, proč loď v tak kritických oblastech, jako je pohonný systém, nabírá vodu. Torpédoborec přitom měl být - obrazně řečeno - perlou amerického námořnictva. 

Loď je vybavená nejnovějšími technologiemi, funguje na elektrický pohon a celá konstrukce je pečlivě sestavená tak, aby plavidlo nemohly zachytit radary. Výstavba lodi navíc nebyla levnou záležitostí. Vláda na ní vynaložila z amerického rozpočtu v přepočtu přes sto miliard korun. Loď je ještě pořád ve zkušebním provozu, který slouží právě k tomu, aby se vychytaly všechny nedostatky. 

Autor:  Marie Machytková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace