Zprávy → Svět21. listopadu  2016 v 08:21  

Nejpřesnější 3D model Osvětimi mají k dispozici bavorští policisté. Má pomoci při vyšetřování zločinů

3D model Osvětimi - Foto: YouTube. com

3D model OsvětimiFoto: YouTube. com

Bavorští policisté mají k dispozici novou pomůcku, která jim má pomoci při vyšetřování zločinů druhé světové války. Je to počítačový 3D model koncentračního tábora v Osvětimi.

3D model je pro vyšetřovatele a soudy důležitý proto, že na konci druhé světové války Němci zničili většinu budov, včetně plynových komor, a hlavně také složky a záznamy týkající se činnosti koncentračního tábora. 

A právě tyto dokumenty chybí při vyšetřování a soudních slyšeních. Řada obviněných se totiž brání, že neměla ponětí, co přesně se v táboře dělo. 

Čtěte také: Zdravotník z Osvětimi před soudem. Podle obžaloby pomáhal zavraždit tisíce lidí

To se týká třeba i případu jednoho z bývalých dozorců koncentračního tábora Osvětim Reinholda Hanninga. Chod tábora a přijíždějící židovské transporty střežil necelé dva roky. Letos v létě ho soud poslal na pět let do vězení za podíl na smrti 175 tisíc lidí. A právě pomocí modelu soudci zkoumali, co všechno mohl ze své strážní věže Hanning vidět. Obviněný muž, kterému je 95 let, obvinění stále odmítá. 

V Německu stále žije ještě několik lidí, kteří stojí před soudy kvůli spoluúčasti na zlu páchaném v koncentračních táborech. Uzavřen na příklad ještě nebyl soud s Hubertem Zafkou, zdravotníkem z koncentračního tábora. Ten čelí obvinění z podílu na vraždě 3861 lidí. Slyšení ale úřady už několikrát odložily kvůli špatnému zdravotnímu stavu obviněného. Zafkovi je 95 let a trpí demencí. 

Podobný model vytvořili i čeští studenti 

Model pro policisty vytvořil expert na digitální snímání Ralf Breker. Ten běžně pro policii modeluje scény kriminálních zločinů. Osvětim je ale prý největším projektem jeho života. Jeho vytvoření mu trvalo asi půl roku, z toho pět dní strávil přesným skenováním budov přímo v koncentračním táboře. 

Čtěte také: Německý soud poslal bývalého dozorce z Osvětimi na 5 let do vězení

Modelů Osvětimi existuje víc. Jeden z nich vytvořili letos v létě studenti ze smíchovské průmyslové školy. Zkonstruovali trojrozměrný počítačový model. Kvůli tomu strávili dva dny pozorováním místa přímo v Polsku. Svůj model pak vystavovali na mezinárodní výstavě Míru. 

Model Brekera je ale nejpřesnější a nejpropracovanější. Původně byl určen pouze pro monitor počítače, teď ale stačí brýle pro virtuální realitu a člověk si pak může procházet každý kout koncentračního tábora. 

 

Mohlo by vás také zajímat

Je to odplata za Snowdena, brání se ruský hacker vězněný v Česku. Za svobodu nabídl milion Je to odplata za Snowdena, brání se ruský hacker vězněný v Česku. Za svobodu nabídl milion

Jevgenij Nikulin, o jehož vydání kvůli hackerství žádají USA, spojuje svůj případ s kauzou Edwarda Snowdena....

 
Projekty na Hithitu a Startovači získaly prvních 100 milionů korun. Podívejte se, kdo uspěl Projekty na Hithitu a Startovači získaly prvních 100 milionů korun. Podívejte se, kdo uspěl

Dva největší české klony Kickstarteru pomohly na svět bezmála tisícovce nápadů. Většinou jde o hudbu...

 
 
Autor:  Pavlína Nečásková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace