Zprávy → Svět2. listopadu  2016 v 10:50  

Nezletilí migranti opouštějí Džungli. Z uprchlického tábora je rozvezou do center napříč Francií

Z Džungle u Calais začaly autobusy odvážet nezletilé migranty - Foto: Filip Nerad

Z Džungle u Calais začaly autobusy odvážet nezletilé migrantyFoto: Filip Nerad

Zhruba 70 autobusů budou potřebovat francouzské úřady na převoz mladistvých migrantů z tábora Džungle u Calais. Země opět apelovala na Velkou Británii, aby část nezletilých uprchlíků převzala.

Francouzské úřady ve středu zahájily přesun 1500 mladistvých migrantů, kteří původně žili v provizorním tábořišti u Calais, do uprchlických středisek po celé zemi. Informovala o tom agentura AFP. Od evakuace dospělých z tábora minulý týden žili nezletilí migranti u Calais ve vytápěných obytných kontejnerech. Francie chce, aby část z nich přijala Británie.  

Časně ráno opustily tři autobusy s mladistvými migranty jejich dočasné útočiště nedaleko původního tábořiště zvaného Džungle. Podle zástupce prefektury v Calais bude třeba k převozu všech obyvatel kontejnerů kolem 70 autobusů. V jednom z dnešních transportů byl podle AP také zástupce britského ministerstva vnitra.  

Čtěte také: Migranti se naposledy modlili v táboře u Calais. Úřady improvizovaný kostel vyklidí

Prezident François Hollande v úterý znovu vyzval Británii, aby převzala svůj díl odpovědnosti za mladistvé obyvatele tábora u Calais, odkud francouzské úřady dospělé evakuovaly již minulý týden.  

Už o víkendu stejnou výzvu britské vládě adresovala dcera zesnulého Nicholase Wintona Barbara. Winton v roce 1939 zachránil z okupovaného Československa 669 převážně židovských dětí. 

Británie před časem slíbila, že přijme stovky nezletilých migrantů z Džungle. Podle Hollanda bude Londýn moci posoudit jednotlivé žádosti o azyl nezletilých v různých francouzských uprchlických centrech, kam se po nynějším převozu dostanou. 

V táboře u Calais, jehož zbytky francouzské úřady zlikvidovaly v pondělí večer, žilo v určité době až 10 000 cizinců, kteří se snažili dostat z Francie tunelem pod Lamanšským průlivem do Británie. 

Čtěte také: Francouzské úřady vyklidily tábor v Calais. Na místě ale zůstávají desítky migrantů
Vyklízení 'Džungle' pokračuje. Lidé v Calais bojují se zimou, boty jsou nedostatkové zboží
‚Cílem je pouze Británie.‘ Část migrantů převoz z uprchlického tábora Džungle u Calais odmítá

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace