Neznámý útočník postřelil v USA demonstranta proti Trumpovi. Policie po pachateli pátrá

Demonstrace proti zvolení Donalda Trumpa prezidentem. - Foto:  ČTK

Demonstrace proti zvolení Donalda Trumpa prezidentem.Foto:  ČTK

V oregonském Portlandu v noci na sobotu neznámý útočník postřelil demonstranta při protestech proti zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Útok se stal na mostě v centru města, policie místo vyklidila a po pachateli pátrá. Protesty a shromáždění proti zvolení Donalda Trumpa se konaly i v dalších amerických městech, další akce jsou plánovány na sobotu.

Podle serveru OregonLive na most dorazil automobil s několika muži v okamžiku, kdy po něm kráčel dav demonstrantů. Cestující z auta vystoupili, jeden z nich nejprve vystřelil do vzduchu, a pak svou zbraní zasáhl dolní polovinu těla jednoho z demonstrantů. Policie po útočníkovi pátrá a snaží se nalézt očité svědky. Nevylučuje, že střelba byla důsledkem osobního sporu. 

Postřelený muž byl převezen do nemocnice, jeho život není ohrožen, uvedl oregonský server. Po incidentu se demonstranti rozešli a jejich akce prakticky skončila. 

Slzný plyn a ohlušující granáty 

Portland byl v pátek stejně jako v minulých dnech centrem protestů proti Trumpovi, s jehož zvolením se mnoho Američanů odmítá smířit. 

Čtěte také: Vyostřená kampaň rozdělila Spojené státy. Tisíce lidí opět protestovaly proti Trumpovi

I v noci na sobotu ve městě na západě USA policisté proti demonstrantům použili slzný plyn a ohlušující granáty. Stovky lidí na policisty házely petardy, demonstranti malovali protestní hesla na okolní budovy. 

Na podporu lásky a míru 

Asi 1200 lidí se v pátek večer shromáždilo na Washingtonově náměstí v New Yorku, kde vyzývali k obraně lidských práv a svobod. Podle organizátorů se několik tisíc lidí sešlo také v centru Bostonu. Akce nebyla označena za protest, ale shromáždění na podporu lásky a míru. 

V Miami a Atlantě večerní pochody narušily dopravu. Ve státě Tennessee studenti Vanderbiltovy univerzity zpívali písně za lidská práva a také jejich pochod dočasně zablokoval dopravní provoz. 

Vítěz amerických prezidentských voleb Donald Trump - Foto:  Reuters

Na některých akcích demonstranti nesli podobizny Trumpovy demokratické soupeřky Hillary Clintonové, ale také vlajky Mexika, jehož obyvatele Trump v kampani opakovaně urážel. Na ochranu před proudem mexických uprchlíků sliboval Trump vystavět na hranici zeď. "Žádnou nenávist! Žádný strach! Imigranti jsou tu vítáni!" stálo na některých transparentech. 

Čtěte také: Proč vyhrál Donald Trump? Média volila průzkumy, které jim vyhovovaly, míní analytik

Trump v pátek demonstranty rezolutně odsoudil. "Nyní profesionální protestující, podněcováni médii, protestují. Velmi neférové!" napsal na twitteru. Za několik hodin ale zcela obrátil. "Líbí se mi, s jakou vášní tito lidé sledují dění v naší úžasné zemi. Všichni se spojíme a budeme hrdí," uvedl. Podle agentury Reuters Trumpovy tweety zdůrazňují rozpory, které provázely jeho předvolební kampaň a vyvolávaly otázky ohledně jeho vůdcovských schopností. 

Ještě větší protesty jsou údajně chystány na sobotu. Několik různých skupin plánuje demonstrovat v Chicagu, další akce se mají uskutečnit například v New Yorku, Las Vegas či Los Angeles. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace