Zprávy → Svět14. listopadu  2016 v 12:34  

Nový prezident Německa? K nejvyššímu úřadu míří šéf diplomacie Steinmeier

Frank-Walter Steinmeier - Foto:  Reuters

Frank-Walter SteinmeierFoto:  Reuters

Kandidaturu sociálního demokrata a ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera na německého prezidenta podpoří i Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Steinmeier by tak měl v únorovém hlasování bez problémů uspět a stát se nástupcem Joachima Gaucka ve funkci hlavy státu.

Německá koalice o kandidátovi na prezidenta jednala několik měsíců, aniž došla ke shodě. Sociální demokraté v posledních týdnech hlasitě prosazovali Steinmeiera, který je podle průzkumů veřejného mínění nejpopulárnějším politikem spolkové republiky. 

Koaliční strany CDU a CSU zvažovaly, zda postaví vlastního kandidáta. Merkelová a její CDU se po ranní debatě špiček strany nakonec podle německých médií přiklonily k podpoře Steinmeiera, než aby riskovaly případnou porážku vlastního kandidáta. 

Čtěte také: Vztahy mezi Německem a Tureckem jsou od zmařeného puče napjaté, připustil Steinmeier

Současného šéfa německé diplomacie nakonec zřejmě podpoří i bavorská CSU, která dosud trvala na vlastním kandidátovi. Předseda strany Horst Seehofer to sice nechtěl zatím výslovně potvrdit, novinářům ale řekl, že CDU a CSU jsou v této otázce zajedno. 

Souhlas s velkou koalicí? 

Debaty o prezidentských kandidátech jsou v Německu velmi sledované i proto, že mohou hodně napovědět o vládní koalici na spolkové úrovni. Pondělní krok by se touto optikou dal interpretovat jako souhlas s pokračováním velké koalice sociálních a křesťanských demokratů i po parlamentních volbách na podzim příštího roku. 

Německý prezident Gauck se nebude ucházet o druhý mandát - Foto:  Reuters

Německý prezident Gauck se nebude ucházet o druhý mandátFoto:  Reuters

V Německu prezidenta volí Spolkové shromáždění, v němž v únoru příštího roku zasedne 630 poslanců a stejný počet zástupců spolkových zemí. Žádná ze stran nebude mít ve sboru 1260 volitelů většinu. Křesťanští demokraté budou mít 542 až 543 zástupců, sociální demokraté 386 až 388, Zelení 145 až 146, Levice 94, Alternativa pro Německo (AfD) 35 a svobodní demokraté 33. Zbylí volitelé připadají na menší strany. 

Stávající prezident Gauck by neměl problém svůj post obhájit, protože se těší široké stranické podpoře. V létě ale oznámil, že se i kvůli svému věku nebude ucházet o další volební období. 

Kdo je Frank-Walter Steinmeier?

- Šedesátiletý člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) od roku 1975, byl ministrem zahraničí již v letech 2005 až 2009 v první vládě velké koalice Angely Merkelové a opět je jím od prosince 2013, znovu ve vládě velké koalice. V letech 2007 až 2009 byl také vicekancléřem a v roce 2008 krátce dočasným předsedou SPD. 

- V roce 2005 se stal prvním spolkovým ministrem zahraničních věcí za SPD od doby Willyho Brandta, v roce 2009 byl kandidátem SPD na kancléře, strana ale skončila ve volbách na druhém místě a odešla do opozice. 

- Podle říjnového průzkumu veřejnoprávní televize ARD je nyní s 75 procenty nejoblíbenějším politikem v Německu

- Steinmeier, rodák ze západoněmeckého Detmoldu (narozen 5. ledna 1956), vystudoval právo a politologii na univerzitě v Giessenu. Po studiích působil jako vědecký pracovník na katedře veřejného práva a politické vědy na své "alma mater". 

- V roce 1991 nastoupil jako referent pro mediální právo a politiku v kanceláři spolkové země Dolní Sasko. Tak se seznámil s tehdejším premiérem této země Gerhardem Schröderem, který z něj posléze udělal státního tajemníka a ředitele svého úřadu. 

- Když v roce 1998 vyhrála SPD celoněmecké volby a ze Schrödera se stal předseda vlády, znamenalo to předěl i ve Steinmeierově kariéře. Nejprve byl jmenován státním sekretářem, načež v létě 1999 povýšil na ředitele úřadu spolkového kancléře, kterým byl až do října 2005. Po boku kancléře Schrödera si Steinmeier vydobyl pověst schopného i umírněného vyjednavače. 

- Z dob působení v kancléřském úřadu si Steinmeier odnesl ale i nepříjemnost v podobě obvinění, že záměrně oddaloval propuštění německého občana tureckého původu Murata Kurnaze, jenž byl kvůli podezření z terorismu několik let neoprávněně zadržován v americkém vězení na Guantánamu. 

- Steinmeierovu pozici rovněž ohrozila informace o dvou agentech německé rozvědky BND, kteří působili v Iráku během Američany vedené invaze v roce 2003. Steinmeier měl v té době v kancléřství na starosti právě tajné služby a informace o jejich aktivním zapojení do Berlínem kritizované války by mu byla vážně uškodila. Obě aféry ale ustál. 

- V roce 2013 se ocitl v podezření, že opisoval ve své doktorské práci, v listopadu ale komise univerzity v Giessenu oznámila, že Steinmeier při psaní své doktorské práce nepodváděl

- V otázce migrace jako šéf německé diplomacie prosazuje společný postup všech zemí EU. Byl jedním z politiků, kteří se loni zúčastnili schůzky s kancléřkou Angelou Merkelovou, která po konzultacích s nimi rozhodla, že imigrantům umožní přijít do spolkové republiky. 

- Brexit označil za smutný den pro Evropu a pro Británii. 

- Loni prohlásil, že za konflikt na Ukrajině může konfrontační politika Ruska a zabrání Krymského poloostrova, nikoli sbližování Ukrajiny s EU. Letos ale řekl, že EU by měla uvažovat o uvolňování protiruských sankcí. Letos v létě také tvrdě kritizoval vojenské manévry NATO ve východní Evropě. "Neměli bychom nyní dál vyhrocovat situaci chrastěním zbraní a válečným štvaním," řekl. Za to si vysloužil kritiku nejen od CDU, ale také ze strany zahraničních spojenců. 

- Před volbami amerického prezidenta prohlásil, že republikánský prezidentský kandidát Donald Trump, který volby nakonec vyhrál, ohrožuje Spojené státy a světovou bezpečnost a šíří "politiku strachu a izolace". 

- Letos podepsal se šéfem české diplomacie Lubomírem Zaorálkem deklaraci o česko-německém strategickém dialogu, která navazuje na smlouvu o dobrém sousedství mezi Československem a Německem z roku 1992 a na česko-německou deklaraci podepsanou o pět let později. 

- Steinmeier je ženatý, s manželkou Elke mají dceru. V roce 2010 podstoupil operaci, při níž daroval své těžce nemocné manželce ledvinu

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace