Zprávy → Svět31. října  2016 v 17:40  

Občanská válka v Jemenu. OSN navrhla mírové řešení, prezident Hádí ho odmítl

OSN připravila mírové řešení občanské války v Jemenu, ale prezident je odmítl (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

OSN připravila mírové řešení občanské války v Jemenu, ale prezident je odmítl (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Organizace spojených národů připravila návrh mírového řešení občanské války v Jemenu. Dohoda ale umenšuje ale roli řádně zvoleného prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího a předpokládá vznik vlády složené z méně rozdělujících osobností. Informovala o tom zpravodajská agentura Reuters, která návrh získala.

Prezident Hádí uprchl z jemenské metropole San'á loni v březnu, když město obsadili šíitští povstalečtí Hútíové podporovaní Íránem. Od té doby pobývá v sousední Saúdské Arábii. 

Rada bezpečnosti OSN ho o měsíc později prohlásila za legitimní hlavu státu a vyzvala Hútíe, aby složili zbraně a odešli z největších jemenských měst. 

Rebelové a jejich spojenci z jemenské armády ale prohlásili, že Hádího návrat nikdy nedovolí. Prezidenta obvinili z korupce, stejně jako jeho vlivného viceprezidenta Alího Muhsína Ahmára. 

Návrh mírového řešení od OSN 

Jemenský viceprezident Alí Muhsín Ahmár - Foto:  Reuters

Jemenský viceprezident Alí Muhsín AhmárFoto:  Reuters

Současný návrh mírové dohody připravil zmocněnec OSN pro Jemen Ismaíl Uld šajch Ahmad. Předpokládá, že Ahmár odstoupí, Hádí zaujme pouze formální roli a Hútíové se stáhnou z metropole a odevzdají zbraně. 

Prezident Hádí by pak měl předat všechny své pravomoci novému viceprezidentovi. Ten podle agentury Reuters následně jmenuje nového premiéra, který sestaví vládu národní jednoty. 

Technicky by byl Hádí sice dál hlavou státu, jak stanoví loňská rezoluce Rady bezpečnosti, ale ve skutečnosti by byla jeho role pouze symbolická. 

Hádí dohodu odmítl 

Hádí však v sobotu návrh OSN rezolutně odmítl, uvedla zpravodajská agentura AP. U příležitosti návštěvy zmocněnce OSN v Rijádu jemenský prezident prohlásil, že „Jemenci plán odsuzují, protože jsou přesvědčeni, že by vedl k ještě většímu utrpení a zhoršení války“. Podle něj „návrh odměňuje vůdce puče a trestá jemenský lid“. 

Nejmenovaný činitel prezidentské kanceláře agentuře řekl, že Hádí je pod obrovským mezinárodním tlakem, aby plán přijal. Během víkendu ho navštívili velvyslanci Spojených států, Francie, Číny a Ruska a přesvědčovali ho o výhodách návrhu, informuje agentura AP. 

Konflikt v Jemenu si už vyžádal nejméně 10 tisíc mrtvých a vyvolal jednu z nejhorších humanitárních krizí na světě, uvádí Reuters. 

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus. 

Autor:   Český rozhlas Plus

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace