Zprávy → Svět1. září  2016 v 13:27  

OBRAZEM: Děti první den ve škole vítali prezidenti i učitelka s šátkem přes obličej

Palestinská učitelka se zahaleným obličejem vyučuje žáky ve škole v Pásmu Gazy (snímek z prvního školního dne, který tu měli už 28. srpna) - Foto:  Reuters

Palestinská učitelka se zahaleným obličejem vyučuje žáky ve škole v Pásmu Gazy (snímek z prvního školního dne, který tu měli už 28. srpna)Foto:  Reuters

Český prezident Miloš Zeman, ale i řada dalších českých i světových politiků dnes u příležitosti začátku školního roku tradičně zavítala mezi žáky či studenty. Vidět se mezi nimi nechali třeba Vladimir Putin nebo François Hollande.

Český prezident zahájil školní rok ve Stochově, kde prvňákům rozdal památníčky se svým podpisem. 

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pak zavítal do školy v Jihlavě a ministryně školství Kateřina Valachová společně s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem (oba rovněž ČSSD) navštívili firemní školku Lentilka v Brně. 

Vidět byli i světoví politici. Na snímcích z agentur lze spatřit třeba ruskou hlavu státu Vladimira Putina ve škole ve Vladivostoku, francouzského prezidenta Françoise Hollanda, který navštívil školu v Orleansu, nebo izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ve škole ve městě Tamra. 

Na řadě míst letos začíná školní rok za zvláštních bezpečnostních opatření. Francie čelí teroristické hrozbě a vyřešená situace není ani na východě Ukrajiny, byť tam v současnosti právě kvůli začátku školy panuje klid zbraní. 

Nový školní rok je také příležitostí pro řadu organizací, jak upozornit na problémy spojené s přístupem ke vzdělání nebo vzděláváním samotným. 

Třeba UNICEF upozornil, že v deseti zemích s nejnižší docházkou do školy nechodí celkem 18 milionů dětí. 

Člověk v tísni pak poukazuje na problém dětí, které školu nezvládají. Každý stý žák v Česku prý propadne již v první třídě. 

Francouzský prezident François Hollande odjíždí od základní školy, kde zahájil nový školní rok - Foto:  Reuters

Autor:   Reuters,  ČTK/AP

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace