Zprávy → Svět15. listopadu  2016 v 19:57  

Obsazení Krymu Ruskem? Jde o mezinárodní ozbrojený konflikt, rozhodl haagský soud

Ruští vojáci na letišti v krymském Simferopolu - Foto:  Voice of America

Ruští vojáci na letišti v krymském SimferopoluFoto:  Voice of America

Haagský Mezinárodní trestní soud (ICC) rozhodl, že situace na Krymu a v okolí přístavního města Sevastopol se rovná mezinárodnímu ozbrojenému konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. Informovala o tom v úterý ukrajinská agentura Unian.

"Informace, které jsou k dispozici, nasvědčují tomu, že se na Krymu a v krymském Sevastopolu jedná o mezinárodní ozbrojený konflikt," stojí ve zprávě ICC, kterou publikoval prokurátor Fatou Bensouda. Celé znění dokumentu naleznete zde

Podle ní ozbrojený konflikt vypukl nejpozději 26. února 2014. V době, kdy Rusko bez souhlasu ukrajinské vlády vyslalo na Ukrajinu příslušníky svých ozbrojených sil. "Zákon o mezinárodním ozbrojeném konfliktu se bude vztahovat i k období od 18. března, pokud se stále bude jednat o okupaci," stojí ve zprávě. 

Čtěte také: Rusko obnovilo bombardování syrských provincií Idlíb a Homs. Poprvé použilo i letadlovou loď

Moskva ukrajinský autonomní poloostrov přes odpor Kyjeva i Západu začlenila do Ruské federace v březnu 2014. Tvrdí, že tak reagovala na vůli tamních obyvatel, z nichž většina má ruské kořeny a v mezinárodně neuznaných referendech se vyslovila pro spojení s Ruskem. 

Rusko haagský soud neuznává 

Od září má Mezinárodní trestní soud pravomoci k vyšetřování trestných činů v Donbasu a na Krymu. Jelikož Ukrajina neuznává status ICC, musela intervenci mezinárodního soudu schválit ukrajinská vláda. Podle haagského soudu se o ozbrojený konflikt jedná ve chvíli, kdy jeden či více států okupuje jiný stát. Zdali se okupace setkala s ozbrojeným odporem, je podle soudu irelevantní. 

Čtěte také: V Rusku zatkli ministra kvůli podezření z korupce. Je to poprvé od roku 1991

ICC je první stálý a nezávislý mezinárodní trestní tribunál. Sídlí v nizozemském Haagu a jeho úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů na celém světě. Může vydávat mezinárodní zatykače a předvolávat účastníky řízení. Pravomoc ICC ale neuznává řada států. Mezi ně patří například Rusko, Spojené státy, Čína nebo Izrael. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace