Zprávy → Svět21. listopadu  2016 v 13:24  

Odpověď na raketový deštník USA: Rusko na západě země rozmístí rakety Iskander a systém S-400

Moskva umístí střely Iskander v oblasti Kaliningradu (ilustrační foto) - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Boevaya mashina

Moskva umístí střely Iskander v oblasti Kaliningradu (ilustrační foto)Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Boevaya mashina

Rusko rozmístí v oblasti Kaliningradu protiraketový systém S-400 a balistické rakety Iskander jako odpověď na raketový deštník Spojených států. Agentuře RIA Novosti to v pondělí sdělil poslanec Viktor Ozerov, šéf branného výboru horní komory ruského parlamentu. V západním a jižním vojenském okruhu budou podle něj dislokovány nové jednotky.

O rozmístění mobilních raket krátkého doletu Iskander informovalo ruské ministerstvo obrany už v říjnu. Podle tehdejšího prohlášení ale šlo o dočasné opatření během probíhajícího vojenského cvičení. 

K podobnému kroku se Rusko „v rámci bojové přípravy" uchýlilo už loni i předloni. Znepokojení nad vojenskými aktivitami Moskvy tehdy vyjádřily sousední státy NATO, zejména Polsko a Litva. 

Ozerov ruské agentuře řekl, že „symetrickou" odpovědí na americký protiraketový systém může být i rozmisťování ruských zbraní schopných zasáhnout území třetích států, kde se americké vojenské objekty nacházejí. „Rusko tuto situaci sleduje a je připraveno reagovat," řekl poslanec. 

Čtěte také: Obama krátce pohovořil s Putinem. Vyzval ho k zmírnění násilí na Ukrajině i v Sýrii

K vojenským aktivitám NATO v Evropě se vyslovil i ruský prezident Vladimir Putin. Západ podle něj záměrně hledá vnějšího nepřítele, aby „udržel kázeň" v atlantickém společenství. 

„Když se stát stane členem NATO, je pro něj těžké protivit se tlaku tak velké země, jakou jsou Spojené státy," řekl Putin v rozhovoru, který vysílala ruská televize REN TV. 

„Musíme v této souvislosti podniknout protiopatření a vystavit možnosti našeho raketového útoku objekty, které nás ohrožují," řekl prezident. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace