'Odvedli mě do temné místnosti. Ještě teď cítím bolest.' Turečtí vězni promluvili o policejní brutalitě

UVNITŘ VIDEO. „Když jsem odmítl mluvit, začalo mučení. Přivázali nám k varlatům závaží. Ještě teď cítím v rozkroku bolest,“ líčí Kamil Uluç, jeden z desítek tisíců lidí zatčených během největší čistky v dějinách moderního Turecka. Slova Uluçe, vězněného kvůli údajným vazbám na kurdskou PKK, zdaleka nejsou ojedinělá – svědectví o brutalitě tureckých policistů se množí. Na místě je zdokumentovala i BBC.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři pečují o Cihada Saatcioglua, syna opozičního politika, kterého policie zadržela během demonstrace. Saatcioglu tvrdí, že byl policisty týrán; jeho slovům nasvědčuje lékařská zpráva.

Lékaři pečují o Cihada Saatcioglua, syna opozičního politika, kterého policie zadržela během demonstrace. Saatcioglu tvrdí, že byl policisty týrán; jeho slovům nasvědčuje lékařská zpráva. | Foto: Repro BBC / Youtube

Kamera klouže po rozbitých a zakrvácených obličejích. Natáčení muži jsou důstojníci turecké armády, podle obvinění pučisté, kteří v noci 15. července nechali bombardovat vládní budovy v Ankaře a střílet do protestujících v ulicích hlavního města a Istanbulu. Na jedné straně nejméně 265 obětí puče, na druhé pak asi 40 tisíc zatčených a 125 tisíc perzekuovaných v následné vládní protiofenzivě, která Turecko „čistí“ od údajných škodlivých elementů.

Hledá se odvážný právník. Přátelé Čechů zadržených v Turecku zvažují vyhlášení sbírky

Číst článek

Metody, které přitom používá, budí přinejmenším znepokojení. „Tohle je můj klient,“ ukazuje právnička Selcen Bayunová na jednoho z mužů na videu. „Bili ho (a spolu s ním) i další, mlátili jím hlavou o zeď a na nohou měl spáleniny, jak ho nutili klečet v horkém asfaltu. Viděla jsem, jak policista jiného mého klienta během výslechu škrtil.“

Strach, který zavírá ústa

Advokátka Bayunová je jedním z mála svědků, kteří s BBC hovořili o policejním násilí na zadržených a nakonec se odhodlali promluvit na kameru. Mnoho jiných – obětí, právníků, lékařů i samotných policistů – mělo příliš velký strach. Bojí se i Selcen Bayunová, je ovšem přesvědčená, že „někdo mluvit musí. To, co se stalo 15. července, bylo naprosto nezákonné, jenže to, co se děje teď, je nezákonné také. Chceme jen spravedlnost.“

Výjimečný stav vyhlášený letos v červenci dal tureckým bezpečnostním složkám do rukou moc, kterou zneužívají, tvrdí obhájkyně vězněných důstojníků. „Vztah právník-klient je teď silně omezený, policie a stráže se účastní každé schůzky s klientem, dokonce se zapojují do konverzace – a čtou každý dopis,“ popsala Bayunová BBC. „Naši klienti se bojí mluvit o tom, čím si prošli. Mají bitím zpřelámaná žebra, řezné rány na zápěstích od pout, zlomeniny lebky.“

Turecká policie zatýká ve firmách údajné podporovatele puče | Foto: Reuters

'Znásilníme tvoji ženu'

S jejími slovy souzní i zprávy Human Rights Watch a Amnesty International – obě organizace popisují mučení, které se údajně odehrává za zdmi tureckých policejních stanic. Surové zacházení se přitom neomezuje pouze na lidi viněné z přípravy puče a sympatií k hnutí exulanta Fethullaha Gülena, ale také na další oponenty vlády, ať už skutečné, nebo domnělé.

Kamila Uluçe zadržela policie v srpnu v Istanbulu a obvinila ho ze spolupráce se zakázanou Stranou kurdských pracujících (PKK). Uluç v reportáži BBC tvrdí, že na něj policisté vyvíjeli psychický i fyzický nátlak (vyhrožování zbraní, odpírání toalety), který posléze přešel v mučení.

„Měli fotky asi 200 lidí a chtěli, abychom řekli, že patří k PKK. Když jsem odmítl, začalo mučení,“ líčí Uluç. „Přivázali nám k varlatům závaží. Ještě teď cítím v rozkroku bolest. Pak na nás lili vodu a bili nás. Řekli: ‚Jestli nepromluvíš, přivedeme sem tvou ženu a znásilníme ji. Pak mě odvedli do temné místnosti a pokusili se mi vrazit obušek do konečníku. Když se to nedařilo, odešli.“

Nátlak na lékaře

BBC zmiňuje i četná tvrzení o nátlaku na lékaře, jež policisté údajně nutí, aby mlčeli nebo falšovali lékařské zprávy. Podle Kamila Uluçe je policisté po mučení odvezli do nemocnice, „ale nařídili doktorovi, aby nic nezapisoval.“ Část zdravotníků však spolupráci s policií odmítne. Týrání intimních míst zadržených potvrzují dvě lékařské zprávy, které se BBC podařilo získat a které zmiňují „podlitiny na zadní straně penisu a bolest v šourku, odpovídající tisknutí penisu a šourku.“

„ Byla tam dopravní policie, policie v civilu, protiteroristická – byli tam všichni. Věřili si, když nás mučili. “

Stejně tak odpovídá lékařský záznam o zraněních Cihada Saatcioglua, syna opozičního poslance za stranu HDP. Saatcioglu se účastnil demonstrace na podporu zatčených členů HDP a po zásahu skončil v rukách policie, odkud putoval rovnou do nemocnice. BBC, která ho tam navštívila, popisuje, jak během převazu křičel bolestí kvůli zlomenému obratli.

„Od okamžiku, kdy mě zadrželi, až do chvíle, kdy mě přivezli do nemocnice, mě neustále bili. Nebralo to konce – fackovali nás, kopali, mlátili nám hlavami o zeď,“ tvrdí Saatcioglu. „V nemocnici tlačili na doktory, ale lékařské zprávy potvrdily, co se opravdu stalo. Kdyby to bylo jen několik policistů, mohli byste si myslet, že je to výjimka. Ale byla tam dopravní policie, policie v civilu, protiteroristická – byli tam všichni. Věřili si, když nás mučili.“

Vláda: Mučení v tureckých vězeních neexistuje

Turecká vláda svědectví BBC odmítla komentovat. Předchozí zprávu Human Rights Watch však odmítla jako jednostrannou, založenou na „předpojatých stanoviscích gülenistické teroristické skupiny.“ Špatné zacházení či mučení v tureckých vězeních neexistuje. Ti, kteří tvrdí opak, jsou pomlouvači, jestliže svá tvrzení nemohou doložit,“ napsal na Twitteru ministr spravedlnosti Bekir Bozdağ.

Turecko po potlačeném puči: Věznice jsou plné a v zemi vládne strach

Číst článek

To, zda Turecko skutečně mučí své občany a porušuje tak mezinárodní právo, tento týden v zemi vyšetřuje zvláštní zpravodaj OSN pro otázky mučení Juan Méndez. Úřad žádal o inspekci v Turecku už dříve, ale turecká vláda jeho žádost odložila.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme