Zprávy → Svět17. února  2017 v 07:48  

Okolí Orovillské přehrady čeká na vývoj počasí. Nové deště riziko záplav nezvýšily

Obyvatelé severní Kalifornie jsou vydáni na milost počasí - Foto:  Reuters

Obyvatelé severní Kalifornie jsou vydáni na milost počasíFoto:  Reuters

V severní Kalifornii sčítají škody na přehradě v Oroville. Nápory poničily část přepadů největší americké přehrady a vedly k evakuaci desetitisíců lidí. Situace se už uklidnila, nádrž přestála v pořádku i první ohlašované srážky. Mnozí lidé ale dál zůstávají v pohotovosti.

V Oroville i okolních městech pod přehradou se život vrací do běžných kolejí. A to i přesto, že jimi dál projíždějí nákladní auta s materiálem na opravu poničených přepadů a město je plné expertů a techniků, kteří na miligramy váží případná rizika a dávají dohromady další kroky. 

Čtěte také: OBRAZEM: Desetitisíce lidí v USA zůstávají kvůli přehradě Oroville mimo své domovy

Ve vietnamské restauraci v centru Oroville se rozhodli všem, kdo mají co do činění s opravami, poskytnout jídlo zdarma. Majitelka rodinného podniku Ošen se tak snaží poděkovat záchranným týmům za nasazení v posledních hektických dnech. 

I když se s odpouštěnými milióny kubíků vody daří snižovat i riziko a nervozitu, lidé zůstávají bdělí. Ošen i její děti mají s ohledem na předpovídané víkendové srážky sbalená zavazadla. Kdyby došlo na nejhorší, jsou připravení se znovu evakuovat. 

Obyvatelé Oroville nakupují zásoby pro případ nouze - Foto:  Reuters

K bdělosti vyzývají i úřady, i když podle nich riziko výrazně kleslo. Úřadující ředitel vodohospodářského úřadu Bill Croyle tvrdí, že se povedlo odčerpat dost vody na to, aby ohlášené deště nemusely znamenat vážnější problém. 

Podle něj pokračují opravy podemletého svahu nouzového přepadu. Vodohospodáři se chystají postupně zmírňovat průtok vody a začít odklízet z řečiště pod přehradou sutiny, kmeny a další překážky. 

Podnikatel Colin Nelson je přesvědčený, že události uplynulých dnů budou pro zdejší komunitu připomínkou hlubších problémů se stárnoucí infrastrukturou. Zároveň ale i toho, že i přes všechny problémy je Kalifornie - uvyklá suchům, požárům, záplavám i zemětřesením - odolný region, který dokáže na přírodní pohromy reagovat. 

Erozí poničené části se snaží zpevnit pytli s kamením a kusy skal - Foto:  ReutersNěkteré cesty v Oroville zůstávají uzavřené - Foto:  Reuters

Autor:  Lenka Kabrhelová  (lek)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace