Zprávy → Svět25. listopadu  2016 v 08:10  

Orbán: Byl jsem černou ovcí. Považovali mě za ni taky, odvětil Trump a pozval ho do USA

Maďarského premiéra Viktora Orbána pozval Trump na návštěvu do USA (ilustrační foto) - Foto: European Commission Audiovisual service

Maďarského premiéra Viktora Orbána pozval Trump na návštěvu do USA (ilustrační foto)Foto: European Commission Audiovisual service

Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek telefonicky hovořil s budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který ho pozval na návštěvu Spojených států. Američtí činitelé v minulosti Orbána kritizovali, napsala agentura AP.

Orbán Trumpovi sdělil, že ve Washingtonu dlouho nebyl, protože jej považovali za „černou ovci".  

„Smál se a řekl, že za ni považovali i jeho," prohlásil o nastupujícím prezidentovi USA maďarský předseda vlády. 

Maďarský premiér zároveň uvedl, že mu dal Trump najevo, že „vysoce smýšlí o Maďarsku". Pozice Budapešti se tak prý s příchodem republikánského prezidenta „výrazně zlepšila". 

„Myslím, že Amerika teď bude mít prezidenta, který není ideologicky omezený. Je to otevřený člověk, který se mnohem více zajímá o úspěch, výkonnost a výsledky než o politické teorie," řekl Orbán. 

'Demokracie ještě žije' 

Orbán jako jeden z mála evropských politiků přímo podpořil republikánského kandidáta na funkci amerického prezidenta už v červenci. Uvedl, že jsou mu blízké Trumpovy názory v otázce kontroly migrace. 

Po vítězství ve volbách Orbán také Trumpovi pogratuloval jako jeden z prvních evropských politiků. „Jaké skvělé novinky. Demokracie ještě žije," napsal na Facebooku. 

Orbán byl po svém návratu k moci v roce 2010 často kritizován různými americkými činiteli za oslabování demokratických kontrolních mechanismů. 

V roce 2014 předseda pravicové strany Fidesz oznámil, že chce změnit Maďarsko v „neliberální stát" po vzoru Turecka a Singapuru, čímž se dostal do konfliktu i s Evropskou unií. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace