Padesát terabajtů dat: ve Spojených státech obvinili muže ze zřejmě největšího datového úniku v dějinách

Bývalý námořní důstojník sbíral podle amerických úřadů tajně dvacet let data. Jsou mezi nimi i přísně tajné vládní dokumenty. Harold Martin pracoval ve stejné agentuře jako Edward Snowden.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Data - ztráta dat - cloud

Data - ztráta dat - cloud | Foto: CC BY-SA 2.0, JoshuaDavisPhotography

Ve Spojených státech obvinili muže, který podle úřadů shromažďoval obrovské množství tajných informací. Podle federálního ministerstva spravedlnosti Harold Martin za dvacet let služby nasbíral nejméně padesát terabajtů dat. Může tedy jít o vůbec největší datový únik v dějinách Spojených států.

Martin, který má být souzen podle zákona o špionáži, získával tajné informace z různých vládních agentur či federálních prokuratur, napsal americký list The Wall Street Journal. Jeho motiv a ani to, zda předával či zamýšlel předávat informace někomu dalšímu, známo není.

Bez digitálních stop

Jedenapadesátiletý Martin měl jako zaměstnanec najatý federální vládou prověrku pro nejvyšší stupeň utajení. Materiály, které získal, jsou údajně vládní dokumenty, včetně těch utajovaných. Mezi nimi mají být i přísně tajné informace o operacích proti nepřátelům Spojených států. Jiný dokument, který vyšetřovatelé nalezli v Martinově autě, byl ručně psaným popisem tajných počítačových systémů NSA. Byl zde také podrobný výčet tajných technických operací. Podle úřadů mohl Martin ohrozit životy Američanů nebo jejich spojenců, kteří byli v těch operacích nasazeni. Policisté u muže doma a v autě našli tisíce dokumentů, desítky počítačů a dalších médií.

Zařízení zabavená u Martina ukazují, že používal sofistikované šifrovací metody a také programy, které nevyžadovaly instalaci a které fungovaly díky anonymnímu internetovému připojení. Podle vyšetřovatelů Martin dokázal překonat neuvěřitelné množství draze zaplacených bezpečnostních kontrolních systémů a ve vykrádaných počítačích nezanechával žádné digitální stopy svých činů.

Martin je rovněž podezřelý, že v srpnu na internetu zveřejnil vysoce důvěrné hackovací programy NSA, ačkoli vyšetřovatelé podle The Washington Post přesvědčivé důkazy zatím nemají. Právě tato událost přivedla vyšetřovatele na jeho stopu.

Hacker zadržený v Česku zaútočil na LinkedIn, tvrdí ABC. Vydejte ho, naléhá Rusko

Číst článek

Deset zbraní

Federální úřady Martina zadržely už v srpnu, teprve teď ale zveřejnily obvinění. V rámci zákona o špionáži byl Martin obviněn z několika trestných činů, mimo jiné z krádeže utajovaných informací. Za každé z obvinění může dostat trest až deset let vězení. V pátek bude soud rozhodovat, jestli obviněný bude na začátek procesu čekat dál ve vazbě, nebo na svobodě.

Podle obžaloby se Martin pokoušel své kroky maskovat a také se ve velkém ozbrojoval - doma měl deset zbraní. Na konci července si pořídil Chevrolet Caprice ve zvláštní kriminalistické výbavě, která není dostupná pro běžnou veřejnost. Ve voze pak vyšetřovatelé nalezli nabitou pistoli. Martinova manželka Deborah byla podle The Washington Post nalezeným arzenálem šokovaná a požádala FBI o jeho zabavení, neboť se obávala, že by zbraně mohl manžel použít k sebevraždě, pokud by neviděl ve svém případu žádné jiné východisko.

Jeho právník odmítl oficiální obvinění komentovat. Už dříve prohlásil, že jeho klient je vlastenec, který jen sloužil své zemi. Kolegové ho označili za neškodného člověka, který trpěl posttraumatickou poruchou.

Martin je bývalý námořní důstojník a naposledy pracoval ve stejné agentuře, NSA, jako Edward Snowden, který se po zveřejnění tajných dokumentů ukrývá v Rusku.

ČTK, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme