Zprávy → Svět21. listopadu  2016 v 12:47  

Papež umožnil řadovým kněžím odpouštět interrupci, uznal morální a existenciální utrpení žen

Dříve směli odpuštění ženám po interrupci udílet pouze biskupové nebo zvláštní zpovědníci jednotlivých diecézí - Foto:  Reuters

Dříve směli odpuštění ženám po interrupci udílet pouze biskupové nebo zvláštní zpovědníci jednotlivých diecézíFoto:  Reuters

Papež František umožnil všem římskokatolickým kněžím udělovat odpuštění ženám, které podstoupily interrupci a touží po rozhřešení. S odvoláním na apoštolský dopis o tom v pondělí informují tiskové agentury. Pontifex tak prodloužil na neomezeně dlouhou dobu zvláštní povolení, které kněžím dal v rámci právě skončeného Svatého roku.

Umělé přerušení těhotenství podle papežova dopisu nadále zůstává z hlediska církve "těžkým hříchem, neboť ukončuje nevinný život". "Neexistuje ale žádný hřích, na který by nedosáhla Boží milost a který by nedokázala smýt, pokud nalezne kajícné srdce, které touží po smíření (s Bohem)," napsal papež v dopise. 

Dříve směli odpuštění ženám po interrupci udílet pouze biskupové nebo zvláštní zpovědníci jednotlivých diecézí. Během Svatého roku, který skončil v neděli, ale František tuto pravomoc vložil i do rukou běžných kněží. Uznal "existenciální a morální utrpení", jemuž musejí čelit ženy, které se rozhodly pro předčasné ukončení těhotenství. 

Svatý rok věnovaný Božímu milosrdenství začal loni 8. prosince. V katolické křesťanské tradici je Svatý rok rokem odpuštění dluhů a trestů za spáchané hříchy. Jeho tradice byla založena na konci 13. století. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace