Peníze za Nobelovu cenu míru budou pomáhat. Kolumbijský prezident Santos je věnuje obětem války

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos věnuje peníze z Nobelovy ceny míru obětem občanské války v Kolumbii. Řekl to v neděli krátce po náboženském ceremoniálu v Bogotě, informuje agentura AFP. Obnos v hodnotě 925 tisíc dolarů, což je v přepočtu více než 22 milionů korun, podle něj poputuje na podporu projektů, které lidem postiženým válkou pomáhají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos | Zdroj: Reuters

Juan Santos doprovázený svou ženou, dětmi i dalšími členy jeho kabinetu, v neděli před desítkami lidí řekl, že peníze za cenu podpoří projekty, nadace a programy, které s obětmi konfliktu pracují a které napomáhají udržení míru.

„Vytrváme, vytrváme a vytrváme, dokud nesplníme dohodu, která byla podepsána,“ uvedl k mírové dohodě, kterou kolumbijská vláda podepsala s povstalci z radikálně levicového hnutí FARC. „Pokud musíme udělat úpravy v tom, na čem jsme se už dohodli, tak je uděláme,“ dodal.

Juan Manuel Santos získal Nobelovu cenu za mír za roli při ukončení 52 let trvajícího konfliktu, kdy pomohl dojednat již zmiňovanou mírovou dohodu s povstaleckou skupinou FARC.

Tu ale museli schválit také Kolumbijci v referendu a přestože předvolební průzkumy ukazovaly, že dohodu podpoří téměř dvě třetiny voličů, nestalo se tak.

Odpůrcům se nelíbily přílišné ústupky pro levicové povstalce. Problematické bylo především to, že členové FARC měli uniknout běžným trestům za zločiny jako zabíjení nebo únosy.

Vyjednávání o míru pokračují

Prezident Santos výsledek referenda uznal a zároveň ujistil, že oboustranný klid zbraní bude nadále platit. Vyjednávání o míru budou podle něj nadále pokračovat. Otevřenost k dalším rozhovorům naznačil i vůdce skupiny FARC.

Během kolumbijského konfliktu trvajícího přes pět desetiletí bylo zabito více než 260 tisíc lidí a dalších 7 milionů muselo opustit své domovy.

Letošní ocenění za mír mělo být podle Nobelova výboru také vnímáno jako pocta kolumbijskému lidu, který navzdory obrovskému utrpení nevzdal naději na spravedlivý mír, a všem stranám, které přispěly k mírovému procesu.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme