Zprávy → Svět22. listopadu  2016 v 22:58  

Piloti Lufthansy mohou stávkovat, rozhodl soud. Omezení zasáhne 100 tisíc cestujících

Piloti Lufthansy mohou stávkovat, rozhodl soud (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Piloti Lufthansy mohou stávkovat, rozhodl soud (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Německé aerolinky Lufthansa a zhruba 100 tisíc cestujících čekaly na vyjádření soudu k chystané stávce pilotů. Německý soud ve Frankfurtu nad Mohanem nakonec v úterý večer protest odmítl zablokovat. Aerolinky oznámily, že se proti verdiktu odvolají. Piloti chtějí ve středu stávkovat po celý den. Letecký dopravce by musel škrtnout 876 z plánovaných zhruba 3000 letů. Stávka bude pokračovat i ve čtvrtek.

Stávka v Lufthanse se dotkne i středečního provozu na pražském Letišti Václava Havla. Zrušeny mají být čtyři páry letů mezi Prahou a Frankfurtem s příletem do Prahy v 10:10, 13:45, 17:55 a 22:50. 

Poslední zrušený spoj se měl podle harmonogramu do Německa vracet až následující den, tedy ve čtvrtek v 06:55. Dále dopravce zrušil na středu spoj mezi Prahou a Mnichovem (přílet do Prahy ve 12:40 a následný odlet ve 13:15). 

Protest pilotů řešily i soudy - společnost nejdřív žádala o předběžný zákaz stávky, ale neuspěla ani s ním, ani s následným dovoláním u pracovního soudu. Piloti na to zareagovali tím, že původně jednodenní protest prodloužili ještě i na další den. 

Čtěte také: Personál Eurowings v Düsseldorfu a Hamburku stávkuje. Ráno bylo zrušeno přes 60 letů

Odbory pilotů požadují po vedení německých aerolinek navýšení platů, a to se zpětnou platností od roku 2012. Tehdy doběhla poslední kolektivní smlouva mezi Lufthansou a piloty. Od té doby se obě strany snaží uzavřít novou smlouvu, ale zatím bez úspěchu. 

Chtějí roční nárůst platů o 3,7 procenta, Lufthansa ale nabízí 2,5 procentní navýšení. Piloti budou stávkovat už potřinácté, pokud počítáme protesty od jara 2014, kdy se spor vyhrotil. 

Stávkovat začal v úterý také palubní personál německých nízkonákladových aerolinek Eurowings na letištích v Düsseldorfu a Hamburku. Letecký dopravce je dceřinou společností největšího německého leteckého přepravce Lufthansa. Kvůli protestu byly ráno zrušeny desítky letů, včetně letu z Düsseldorfu do Prahy. 

Palubní personál německých nízkonákladových aerolinek Eurowings na letištích v Düsseldorfu a Hamburku v úterý vstoupil do stávky - Foto:  Reuters

Autor:  Pavel  Polák  (ppo), Anna Kottová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace