Zprávy → Svět10. října  2016 v 17:35  

Po nedělním útoku zadrželi Izraelci 31 Palestinců. Země se obává dalších násilností

Izraelští policisté v Jeruzalémě zajistili místo střelby - Foto:  Reuters

Izraelští policisté v Jeruzalémě zajistili místo střelbyFoto:  Reuters

Nedělní střelba na tramvajové zastávce v Jeruzalémě zanechala dva mrtvé a osm zraněných. V souvislosti s ní tamní policie zadržela rodinu útočníka i další Palestince.

Izraelské úřady zadržely po nedělním útoku v Jeruzalémě desítky Palestinců. Útok, při kterém bylo postřeleno osm lidí, z nichž dva vážným zraněným podlehli, vyvolal obavy z nového rozdmýchání násilností během židovského svátku smíření Jom Kipur, který připadá na tento týden, uvedla agentura AFP. 

Mezi zadrženými je 31 Palestinců, kteří se chtěli účastnit oslav na památku útočníka, a rovněž členové jeho rodiny z východního Jeruzaléma. Jak uvedla policejní mluvčí Luba Samriová, dalších 15 Palestinců bylo zadrženo, když házeli zápalné lahve a kameny na příslušníky bezpečnostních složek ve východním Jeruzalémě. 

Čtěte také: Palestinský útočník v Jeruzalémě zastřelil dva lidi. Další jsou zranění

Devětatřicetiletý Palestinec v neděli přijel vozem k tramvajové zastávce plné lidí a zahájil palbu, přičemž vážně zranil jedenu z čekajících žen. Pak pokračoval v jízdě a postřelil jinou ženu sedící v autě. Před policisty, kteří ho pronásledovali na motorkách, ujížděl směrem do východní části města. Aby se pronásledovatelů zbavil, muž nakonec zastavil, vystoupil z auta a začal střílet. Jednoho z policistů přitom vážně zranil. Během přestřelky byl útočník sám zabit. Na následky zranění později zemřela šedesátiletá Izraelka a izraelský policista. 

Střelba se odehrála v době zvýšeného napětí, kdy v souvislosti se židovskými svátky navštěvuje mnohem více Izraelců posvátná místa na Chrámové hoře v Jeruzalémě. V oblasti se nacházejí dvě významné mešity, ale v minulosti tam býval i židovský chrám. Právě kvůli sporům o toto místo se loni v září rozpoutala vlna násilností, při které zahynulo již 232 Palestinců, 36 Izraelců, dva Američané, jeden Jordánec, jeden občan Eritreje a jeden Súdánec. Většina Palestinců byli útočníci přistižení při činu, ostatní zemřeli při protestech. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace