Zprávy → Svět11. listopadu  2016 v 14:38  

Podle OSN zabíjí IS v Mosulu civilisty. Kvůli zradě a kolaboraci

Tank irácké armády během bojů v Mosulu - Foto:  Reuters

Tank irácké armády během bojů v MosuluFoto:  Reuters

Radikálové z hnutí takzvaného Islámského státu pozabíjeli v iráckém Mosulu 40 civilistů. Jejich těla pověsili na elektrické stožáry. Podle informací Rady OSN pro lidská práva byli civilisté obviněni ze zrady a kolaborace. Do ulic historického centra města radikálové rozmístili také muže, které označili za „syny chalífátu“ a vybavili pásy výbušnin. Údajně jde o velmi mladé muže nebo ještě chlapce.

Několik zadržených žen pak skupina rozdělila mezi své bojovníky. Ostatním ženám oznámila, že budou použity jako „doprovod“ konvojů hnutí IS. 

Rada OSN pro lidská práva také tvrdí, že hromadný hrob s těly 100 pozabíjených lidí, který se nedávno našel v Hammám al-Alílu u Mosulu, je jen jedním z pohřebišť, kde lidé z IS zakopali své oběti. IS sám oznámil, že sťal šest svých bojovníků za to, že opustili bojiště severovýchodně od Mosulu. 

Čtěte také: Irácká armáda objevila u Mosulu masový hrob. Stovka mrtvých měla setnutou hlavu

OSN také zveřejnila detaily, které mají dokázat, že se IS chystá nasadit i chemické látky. Čtyři lidé zemřeli, když IS raketovým útokem zapálil v říjnu chemickou továrnu a civilisté se nadýchali unikajících zplodin. IS údajně také shromáždil velké množství čpavku a síry a zásobníky uložil do čtvrtí obývaných civilisty. 

Irácká armáda začala s IS bojovat o Mosul v říjnu. Minulý týden se první jednotky dostaly na východní okraj města a po několikadenním klidu byla v pátek ofenziva obnovena. „Jednotky zahájily útok v Arbadžiji, právě se tam bojuje,“ citovala velitele protiteroristické jednotky agentura AFP. Vojáci používají ke sledování protivníka bezpilotní stroje. 

Severně od města obsadily kurdské oddíly několik vesnic, nepředpokládá se ale, že vstoupí do města. Na jihu jednotky irácké armády postupují ke starobylému město Nimrud, které leží asi 30 kilometrů od Mosulu. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace