Zprávy → Svět23. srpna  2016 v 06:19  

Policisté vyslechnou šéfa Irského olympijského výboru. Podezřívají ho z nelegálního prodeje lístků

Brazilská policie zatkla šéfa Irského olympijského výboru. Měl se podílet na nelegálním prodeji lístků (archivní foto) - Foto:  Reuters

Brazilská policie zatkla šéfa Irského olympijského výboru. Měl se podílet na nelegálním prodeji lístků (archivní foto)Foto:  Reuters

Vyšetřovatelé v Riu de Janeiru mají dnes poprvé po několika dnech vyslechnout zatčeného šéfa Irského olympijského výboru. Patrick Hickey je obviněný z nelegálního kupčení s olympijskými vstupenkami. Vinu ale odmítá. Další tři členové výboru odevzdali úřadům pasy a také oni by měli přijít k výslechu.

Policie si pro 71letého Patricka Hickeyho došla do hotelu ve velkém stylu. Zadržela ho pět dní před koncem olympijských her.  

Podle svědků prohledala celou budovu a zadržela ho v pokoji jeho syna. Bývalému irskému judistovi se poté udělalo špatně a musel do nemocnice. 

 

Policisté vyslechnou šéfa irského olympijského výboru. Je podezřelý z nelegálního prodeje lístků. Případ sleduje zpravodaj David Koubek

Vložit na svůj web

Hickey je v současné době ve velké věznici Bangu, protože soudce nepřistoupil na kauci. Případ sleduje i Mezinárodní olympijský výbor, jehož je Hickey členem. 

„Nemáme moc informací. Stále platí presumpce neviny. Zcela respektujeme postup brazilské strany a zdejší zákony," řekl šéf výboru Thomas Bach. 

Už první den olympijských her zatkla policie jiného Ira, Kevina Mallona, společně s jeho překladatelkou. Mallon je finančním ředitelem firmy THG, která se zapletla do nelegálního prodeje lístků už při mistrovství světa ve fotbale. 

Přes firmu THG a Pro10 Sports Management se měly prodávat lístky za daleko vyšší cenu, než je na nich vytištěná. Navíc podle policie slibovali klientům luxusní recepci v jednom z nejlepších hotelů, realita ale byla jiná. 

Vyšetřovatelé údajně našli řadu e-mailů, které dokazují napojení THG na Patricka Hickeyho. Objevili také vstupenky a řada z nich byla podle informací irského Independentu z balíku přiděleného Irskému olympijskému výboru. Za předražení vstupenky je podle brazilských zákonů při dalším prodeji odpovědný i původní majitel. 

Lístky se našly i při nové razii policie, která prohledala pokoje členů olympijského výboru a jeho kanceláře. Sám Hickey tvrdí, že nic protizákonného neudělal. Pokud ale soud rozhodne o jeho vině, hrozí mu trest od pokuty až po 7 let vězení.  

Dokumenty patřící šéfovi Irského olympijského výboru Patricku Hickeymu - olympijský průkaz, pas a vstupenky - Foto:  ČTK/AP

Autor:  David Koubek  (dkk)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace