Zprávy → Svět24. října  2016 v 09:50  

Polky budou opět demonstrovat za rovnoprávnost. Bojíme se na ulici i u gynekologa, říkají

Polky chtějí opět protestovat proti zákazu potratů a za větší rovnoprávnost - Foto: Filip Harzer

Polky chtějí opět protestovat proti zákazu potratů a za větší rovnoprávnostFoto: Filip Harzer

Po protestech proti úplnému zákazu potratů chtějí Polky protestovat dál za větší rovnoprávnost. Neočekává se ale, že by druhá vlna protestů získala stejnou podporu veřejnosti.

Ženy v Polsku vyjdou znovu do ulic tamních měst. Novou vlnu protestů proti plánovanému zákazu potratů odstartovaly už v neděli v centru Varšavy. 

„Bojíme se na ulici, bojíme se v práci, bojíme se doma i ve škole. A v poslední době se nejvíc bojíme v nemocnici a u gynekologa. Proto žádáme změny,“ říká jedna z organizátorek Agata Czarnacká. 

Čtěte také: Berlín, New York nebo Dillí: polské ženy protestující proti zákazu potratů podpořili lidé z celého světa

Polský Sejm před několika týdny po rozsáhlých protestech napříč zemí odmítl zákaz potratů. Polkám ale vadí i současná pravidla pro potraty, která platí od devadesátých let a jsou vedle Irska nejpřísnější v Evropě. 

Žádají toho ale víc. Podle protestujících aktivistek mají ženy v Polsku horší postavení než ženy jinde v Evropě. Proto budou sbírat podpisy pod jedenáctibodovou petici, kterou chtějí předat zákonodárcům. 

Veřejnost je lhostejná 

Čtěte také: Černé pondělí: polské ženy protestovaly proti zákonu o interrupci. Černobílým vydáním je podpořila Gazeta Wyborcza

Ve Varšavě se v neděli podle policie sešlo několik stovek protestujících. Podle organizátorek bylo demonstrantů asi 2500. Vzhledem k velikosti polské metropole, která je skoro o polovinu větší než Praha, to není velké číslo. 

V pondělí mají ženy demonstrovat a stávkovat v desítkách dalších měst. Zatím ale nevypadá, že by protesty byly tak rozsáhlé jako před třemi týdny, kdy se bojovalo o to, jestli totální zákaz potratů projde parlamentem. 

Polská veřejnost je k aktuálním protestům spíš lhostejná. Práva žen a homosexuálů zajímají spíš lidí ve velkých městech, na venkově lidi trápí nejvíc ekonomické problémy. 

Autor:  Vít Pohanka  (vpo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace