Zprávy → Svět3. listopadu  2016 v 06:55  

Polská krajní pravice vyhrála. Facebook odblokoval její profily

Facebook ustoupil polským nacionalistům - Foto:  downloadsource.fr, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) (CC BY 2.0)

Facebook ustoupil polským nacionalistůmFoto:  downloadsource.fr, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) (CC BY 2.0)

Polští nacionalisté mají znovu profily na sociální síti Facebook. Firma je před několika dny zablokovala, protože údajně útočily na jiné osoby kvůli jejich rase, národnosti nebo sexuální orientaci. Facebook ale nyní ustoupil a profily krajně pravicových organizací odblokoval.

Hlavní problémem byl znak polské nacionalistické organizace Národně-radikální tábor, vysvětlil v otevřeném dopise manažer Facebooku Richard Allan. 

Paže třímající meč označovaná jako Falanga je z historických důvodů pro mnoho lidí symbolem nenávisti. V Polsku je ale znak řádně zaregistrován, a proto se Facebook rozhodl ustoupit. 

Společnost zohlednila také to, že zablokované profily jsou důležité pro organizaci Pochodu nezávislosti. Této řádně ohlášené akce se každoročně 11. listopadu účastní v centru Varšavy desítky tisíc lidí. 

Rušení profilů se několikrát objevilo také v Česku. Facebook zablokoval v červnu hlavní stránku Iniciativy Martina Konvičky. Lídr uskupení Konvička tehdy také trval na tom, že žádná ustanovení neporušil. 

K podobnému kroku nepřistoupil Facebook poprvé, v minulosti opakovaně smazal stránku Islám v České republice nechceme. Místo ní se pak objevila stránka nová, s podobným názvem. 

Autor:  Vít Pohanka  (vpo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace