Poskvrnění vyšetřovatelé? ‚Emailová sága stáhla FBI do špinavých vod prezidentských voleb‘

O politické šrapnely, které FBI vyslala do finále trpkého boje o Bílý dům, se obě strany barikády budou přít nejspíš ještě léta. Komu pomohla a komu uškodila další kapitola ságy soukromých emailů Hillary Clintonové? Jednu odpověď však popřít nelze, tvrdí ve své analýze Washington Post – úřad, který platil za symbol spravedlnosti, se stal součástí špinavého příběhu voleb 2016.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Houževnatá Clintonová se do boje o Bílý dům pustila už podruhé. Neúspěch před čtyřmi lety, kdy ji vyřadil Barack Obama, ji neodradil.

Houževnatá Clintonová se do boje o Bílý dům pustila už podruhé. Neúspěch před čtyřmi lety, kdy ji vyřadil Barack Obama, ji neodradil. | Zdroj: Reuters

Deziluze americké veřejnosti tváří v tvář politickému systému je nepopiratelná. Mnozí Američané z různých důvodů věří, že vládní úřady jsou zkorumpované a selhávají, konstatuje Washington Post.

Výmluvný konec příšerné kampaně

A nabobtnalá aféra kolem státní korespondence, kterou někdejší šéfka americké diplomacie vedla přes svůj soukromý emailový účet a ocitla se tak v hledáčku FBI, ten dojem ještě prohlubuje. Hrozí také, že zpochybní legitimitu vítěze, který stane v čele hluboce rozdělené země – ať už jím bude kdokoli. „Vlastně je to výmluvný konec skutečně příšerné kampaně,“ shrnul listu prozatímní dohru aféry politolog William Galston.

FBI prověřila nové e-maily Hillary Clintonové. Stíhat ji nebudeme, oznámil šéf úřadu

Číst článek

Ředitel FBI James Comey tuto neděli v americkém Kongresu oznámil, že v nově nalezené korespondenci neobjevil jeho úřad nic, co by ho vedlo ke změně jeho červencového stanoviska. Pro připomenutí: FBI tehdy dospěla k závěru, že užíváním soukromého emailu pro účely ministerstva zahraničí jednala Clintonová krajně nedbale, ale neporušila při tom zákon.

Tam a zas zpátky

Za jiného politického klimatu by tím věc byla urovnaná. Ve vypjaté předvolební atmosféře však přišla kritika Comeyho od těch, kteří ho ještě před devíti dny chválili, když Kongres uvědomil o nálezu dalších emailů. Ty patřily Humě Abedinové, jedné z nejbližších poradců demokratické kandidátky. Objeveny přitom byly v počítači jejího odloučeného manžela Anthonyho Weinera, bývalého demokratického kongresmana a muže vyšetřovaného pro údajný sexuální kontakt s nezletilou.

Podle Newta Gingriche, významného spojence Donalda Trumpa a někdejšího předsedy Sněmovny reprezentantů, „musí být Comey pod obrovským politickým tlakem, aby se takhle zakopal a oznámil něco, co sám nemůže vědět.“

Gingrichova slova rezonovala i na Trumpově předvolebním mítinku v Minnesotě, kde republikánský kandidát zopakoval svou mantru o nespravedlivém volebním systému. „Musíte pochopit,“ apeloval na voliče, „že je to zmanipulovaný systém, a ona (Clintonová) je pod ochranou.“

Demokraté předvedli podobný obrat: zatímco Comeyho oznámení z 28. října pranýřovali, nyní tvrdí, že nikdy nepochybovali. „Vždy jsme byli přesvědčení, že červencové rozhodnutí nic nezvrátí. Teď to ředitel Comey potvrdil,“ tweetoval mluvčí Clintonové Brian Fallon, aby později dodal, že „Trumpovy snahy využít Comeyho k rozptýlení voličů v závěrečných dnech kampaně přišly vniveč.“

Kampaň demokratické kandidátky znepříjemnila emailová aféra, kvůli níž korespondenci Clintonové vyšetřovala FBI. Na snímku ředitel úřadu James Comey, který skládá svědeckou přísahu před výpovědí v soudní síni. | Foto: Reuters

Když James Comey v červenci prohlásil, že FBI proti Clintonové nepostaví případ, řekl také, že osoba v její pozici by mohla čelit určitým sankcím. To posloužilo republikánům jako argument, že jiní lidé by na místě Clintonové potrestáni byli. Pověsti demokratické kandidátky nepomohla ani zpráva o schůzce jejího manžela (a exprezidenta) Billa Clintona s ministryní spravedlnosti Lorettou Lynchovou.

28. října přišel další veletoč, kdy republikáni chválili FBI za její principy, zatímco demokraté jí vyčetli prohřešek proti zavedené praxi, kdy úřad v závěrečných dnech kampaně stojí stranou jakékoli aktivity, která by mohla ovlivnit výsledek voleb.

‚Nad zákonem, podle svých pravidel‘

A je faktem, připomíná Washington Post, že zveřejnění nového vyšetřování se na preferencích Clintonové podepsalo a srazilo náskok nad Trumpem. Demokratická kandidátka tak opustila původní plán pozitivního finále a vrátila se k útokům na svého soupeře. Naopak Trump se s novou nadějí obrací na státy, které se předtím zdály mimo jeho dosah.

Republikán a nynější předseda Sněmovny reprezentantů Comeyho nedělní projev komentoval takto“ „Bez ohledu na toto rozhodnutí vyšetřování FBI nepopiratelně prokázalo, že ministryně Clintonová vystavila naše státní tajemství riziku, a kompromitovala tím naši národní bezpečnost. Jednoduše věří, že je nad zákonem a vždy hraje (jen) podle svých pravidel.“

Pokud Hillary Clintonová v úterý vyhraje, pravděpodobně to není naposledy, kdy takové věty uslyší, uzavírá americký list.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme