Zprávy → Svět3. prosince  2016 v 15:17  

Pozůstalí chtějí znovu vzbudit zájem o ztracený malajsijský let. Vyrazili na Madagaskar

Příbuzní pasažérů letu MH370 chtějí znovu rozjet pátrání po troskách letadla - Foto:  Reuters

Příbuzní pasažérů letu MH370 chtějí znovu rozjet pátrání po troskách letadlaFoto:  Reuters

Pozůstalí po pasažérech ztraceného letu MH370 cestují na Madagaskar. Chtějí tak podpořit obnovení pátracích operací. Boeing malajsijských aerolinek převážel 239 cestujících. Z radarů se ztratil krátce po startu před dvěma lety. Letečtí experti našli několik kusů letounu v Indickém oceánu u východního pobřeží Afriky.

Pozůstalí z Číny, Malajsie a Francie chtějí svou cestou na Madagaskar znovu nastartovat pátrání. 

„Doufáme, že naší cestou a tím, že budeme rozdávat letáky a mluvit s neziskovými organizacemi, znovu vzbudíme zájem o ztracené letadlo,“ říká Grace Nathanová, jejíž matka byla v letadle. 

Rodiny obětí chtějí na Madagaskaru rozdávat i prospekty, podle kterých by místní obyvatelé měli poznat kusy letadla. Z analýzy nalezených částí vyplývá, že se boeing nepokoušel o nouzové přistání na vodě a před zřícením prudce klesal. 

Čtěte také: Nové zjištění: let MH370 malajsijských aerolinií před zřícením prudce klesal

Podle nových zjištění Boeing 777 s 239 lidmi na palubě nepadal do moře kontrolovaně. Nikdo totiž neaktivoval takzvané vztlakové klapky, což by piloti měli udělat, pokud by se snažili o nouzové přistání na vodě. 

Let malajsijských linek z Kuala Lumpuru do Pekingu vyrazil na začátku března 2014. Letadlo zmizelo z radarů asi 20 minut po startu. Záchranáři po něm nejdříve pátrali v Jihočínském moři, ale později se ukázalo, že letoun změnil kurz na jihozápad od Indického oceánu. Dodnes nikdo neví proč. 

Autor:  Martin Balucha

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace