Zprávy → Svět12. listopadu  2016 v 16:13  

Před bankami v Indii čekají statisíce lidí. Vláda kvůli korupci vyměnila nejvyšší bankovky

Lidé v indickém Guwahati čekají ve frontě před bankou, aby získali hotovost - Foto:  Reuters

Lidé v indickém Guwahati čekají ve frontě před bankou, aby získali hotovostFoto:  Reuters

Statisíce Indů stály v sobotu už třetí den před místními bankami. Chtějí získat hotovost poté, co se vláda kvůli boji s korupcí a daňovými úniky rozhodla nahradit bankovky v hodnotě 500 a 1000 rupií. Ty ale tvoří asi osmdesát procent bankovek, které jsou v Indii v oběhu.

Miliony lidí tak nemají hotovost, protože bankomaty na změnu nebyly připravené. Podle ministra financí jejich úprava ještě nějaký čas potrvá. 

V Bombaji si podle agentury Reuters prodejci účtují ve starých bankovkách desetkrát vyšší cenu než v nových. Trhovci v Dillí zase hrozí, že kvůli nedostatku hotovosti zavřou své stánky. 

Chaos v ulicích Dillí 

Podle Arvinda Kedžrivala, který stojí v čele hlavního města Dillí, kvůli měnové reformě všude panuje chaos. Dlouhodobý kritik předsedy indické vlády Nárendry Módího prohlásil, že kabinet převrací naruby životy chudých a bohatí přitom najdou skuliny, jak nová pravidla obejít. 

Čtěte také: Indii čeká rozsáhlá stávka odborů. Dotkne se bank, telekomunikací i veřejné dopravy

Další lidé Módího kritizují za to, že se v době reformy vydal na návštěvu do Japonska a projíždí se tam vysokorychlostním vlakem šinkanzen. 

Premiér ale na vládním kroku trvá. Z japonského Kóbe vzkázal, že je kvůli odhalení podvodů odhodlaný projít finanční záznamy až do roku 1947, kdy Indie získala nezávislost. Země proto klidně najme i nové úředníky. 

Autor:  Ondřej Klapal

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace