Zprávy → Svět3. listopadu  2016 v 17:12  

Převezte Dadina do jiného zařízení, doporučila ruská ombudsmanka. Věznice týrání popírá

Ildar Dadin je ve vězení za za opakovanou účast na nepovolených demonstracích (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka  Stock Exchange

Ildar Dadin je ve vězení za za opakovanou účast na nepovolených demonstracích (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Stock Exchange

Ruského politického vězně Ildara Dadina by měli převézt do jiného zařízení. Doporučila to nová ruská ombudsmanka Taťána Moskalkovová, která s ním osobně mluvila a prověřila zprávy o jeho bití a týrání.

Veřejná ochránkyně práv Taťána Moskalkovová se s Dadinem setkala mezi čtyřma očima, aby vyloučila nátlak ze strany vedení věznice. To přiznává použití donucovacích prostředků, ale pouze v rámci zákona. Bití a týrání dozorci popírají. 

„Ildar Dadin popsal použití zvláštních prostředků vůči němu, mluvil celkem o třech případech násilí, k nimž došlo v září,“ uvedla ombudsmanka. 

Čtěte také: Příběh vězněného kritika Kremlu. Je připravený obětovat své zdraví i život, říká jeho manželka

Dadina vyšetřili vězeňští lékaři, kteří na jeho těle stopy po bití nenašli. Jeho pravděpodobně epileptický záchvat, při kterém předevčírem ztratil vědomí, označili za simulovaný. 

Čtyřiatřicetiletý aktivista Dadin byl loni v prosinci odsouzen za opakovanou účast na nepovolených demonstracích na tři roky vězení. Odvolací soud mu pak trest snížil o půl roku. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace