Zprávy → Svět6. listopadu  2016 v 19:31  

Prezidentské volby v Bulharsku. Vládní kandidátka vyzve ve druhém kole velitele letectva

Bulharsko volí prezidenta. Hlasoval i jeden z kandidátů a bývalý velitel letectva Rumen Radev - Foto:  Reuters

Bulharsko volí prezidenta. Hlasoval i jeden z kandidátů a bývalý velitel letectva Rumen RadevFoto:  Reuters

Bulhaři mají za sebou první kolo prezidentských voleb. Ani jeden z kandidátů ale nadpoloviční většinu hlasů nezískal, a občané tak budou muset k hlasovacím urnám znovu. Do duelu postupuji bývalý velitel bulharského letectva Rumen Radev a vládní kandidátka Cecka Cačevová. Druhé kolo se koná 13. listopadu.

V prvním kole zvítězil s s 24,8 až 26,7 procenty hlasů bývalý velitel bulharského letectva Rumen Radev. 

Na druhém místě skončila předsedkyně parlamentu a vládní kandidátka Cecka Cačevová s 23,5 až 22,5 procentem hlasů. Vyplývá to z povolebních odhadů agentury Alpha Research. 

Radev usiluje o zlepšení vztahů s Moskvou. Cačevová, kterou nominovala vládnoucí středo-pravá strana Občané za evropský rozvoj Bulharska, na druhou stranu oslovuje voliče hlavně proevropskou politikou. 

Pravomoci prezidenta jsou v Bulharsku značně omezené a hlava státu plní především reprezentativní funkci. Prezident nicméně může ovlivňovat postoj veřejnosti a vetovat zákony.

Premiér Bojko Borisov s Cačevovou svázal budoucnost své vlády. Prohlásil, že rezignuje, pokud by v prvním kole prohrála.  

Analytici se nicméně domnívají, že i když Borisov v úřadě zatím zůstává, mohou se opoziční uskupení pokusit menšinovou vládu sesadit. 

Bulhaři vedle nového prezidenta rozhodovali v plebiscitu rovněž o tom, zda chtějí většinový volební systém, o zavedení povinné volební účasti či omezení státních dotací politickým stranám podle počtu hlasů z voleb. 

Bulharsko volí prezidenta. Hlasovala i kandidátka Cecka Cačevová - Foto:  Reuters

Bulharsko volí prezidenta - Foto:  Reuters

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace