Zprávy → Svět21. listopadu  2016 v 11:41  

Při útoku v šíitské mešitě v Kábulu zahynulo nejméně 32 lidí. K činu se přihlásil IS

Při útoku v šíitské mešitě v Kábulu zahynulo nejméně 27 lidí - Foto:  Reuters

Při útoku v šíitské mešitě v Kábulu zahynulo nejméně 27 lidíFoto:  Reuters

Nejméně 32 mrtvých a více než 50 zraněných si vyžádal dnešní útok sebevražedného atentátníka, který se odpálil v šíitské mešitě v afghánské metropoli Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na asistenční misi OSN v Afghánistánu. K násilnému činu se přihlásila místní odnož Islámského státu, který je původní organizací odbojných sunnitů v Iráku a v Sýrii.

Afghánské úřady uvedly, že útočník ve vestě napěchované výbušninami vešel do mešity v západní části města v okamžiku, kdy se věřící připravovali na modlitby, a uprostřed davu se vyhodil do povětří. Stalo se tak kolem 12:30 místního času (09:00 SEČ). 

Policie oblast uzavřela a zranění byli rozvezeni do několik kábulských nemocnic. Mezi oběťmi jsou podle policie i děti. 

Čtěte také: Další rána pro Islámský stát. Iráčané osvobodili historický Nimrúd, jsou třicet kilometrů od Mosulu

„Viděl jsem, jak lidé křičí a jsou celí od krve,“ popsal jeden z přeživších pro afghánskou televizi Ariana. Podle něj na místě bylo až 40 mrtvých a 80 raněných bylo z budovy odvedeno ještě před tím, než dorazily záchranné složky. 

Vládní tajemník Abdullah Abdullah podle agentury odsoudil útok jako znak barbarství. „Tento útok byl mířen na nevinné civilisty – včetně dětí – na svatém místě. Je to válečný zločin a útok proti islámu a lidskosti,“ napsal v příspěvku na Twitteru. 

"Tento šokující útok na věřící je zvěrstvo," uvedla v prohlášení Pernille Kardelová z asistenční mise OSN v Afghánistánu UNAMA. 

"UNAMA odsuzuje tuto nejnovější snahu extremistů o oživení sektářského násilí v Afghánistánu," dodala. 

Útok má na svědomí Islámský stát 

Islámský stát na svém internetovém kanálu oznámil, že atentátník měl na sobě 16 kilogramů výbušnin, a tvrdil, že zabito nebo zraněno bylo kolem 200 lidí. AP ale připomíná, že islamisté mají ve zvyku dopady svých útoků přehánět. 

Šíité v pondělí slaví jeden ze svých největších svátků arbaín. Arbaínem končí 40denní období smutku spojené s připomínkou smrti imáma Husajna, vnuka proroka Mohameda. Husajn se svými spojenci zahynul v bitvě u Karbaly roku 680 a jeho smrt šíité oplakávají při svátku ášúrá. 

Nejméně 27 věřících zahynulo při útoku sebevražedného atentátníka na šíitskou mešitu v západním Kábulu - Foto:  Reuters

V červenci bylo v Kábulu více než 80 lidí zabito při útoku na demonstraci Hazárů, k němuž se přihlásil Islámský stát. Při loňských oslavách šíitského svátku ášúrá 13. října si série útoků bojovníků Islámského státu na šíity v Kábulu a v Mazáre Šarífu vyžádala více než 30 lidských životů a přes 100 zraněných. 

Většina Afghánců se hlásí k sunnitské větvi islámu, šíitský islám vyznávají například menšinoví Hazárové. Sunnitští radikálové na šíity hledí jako na odpadlíky od víry a často na ně útočí. Násilné střety mezi sunnitskými a šíitskými muslimy ale nejsou v Afghánistánu obvyklé. 

Autor:   dp,  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace