Zprávy → Svět9. listopadu  2016 v 12:45  

Příznivci a odpůrci Trumpa se střetli u Bílého domu, protestuje se i na univerzitách

Davis ve statě Kalifornia - Foto:  Reuters

Davis ve statě KaliforniaFoto:  Reuters

Po oznámení výsledků amerických prezidentských voleb vyšli do ulic příznivci obou hlavních kandidátů. Před Bílým domem se sešli příznivci i odpůrci Donalda Trumpa a došlo i na násilí.

Ještě předtím, než se Donald Trump prohlásil vítězem voleb a přednesl svůj první projev coby budoucí prezident USA, jeho odpůrci začali protestovat. 

Několik stovek lidí se sešlo přímo před Bílým domem ve Washingtonu. Příznivci Hillary Clintonové očekávali volební úspěch, postupem času ale bylo čím dál jasnější, že slavit bude tábor Donalda Trumpa. Oba tábory se pak střetly v drobných potyčkách přímo před sídlem prezidenta. 

Čtěte také: 5 věcí, které definovaly život i prezidentskou kampaň Donalda Trumpa

Protitrumpovské demonstrace se rozhořely i na západním pobřeží USA, především v Kalifornii. Protestující v Bay Area pálí Trumpovy podobizny, rozbíjejí výlohy obchodů a zapalují také odpadkové kontejnery a pneumatiky. 

V univerzitním kampusu v Berkeley protestují studenti, kteří se verbují i v Davisu. Tam zablokovali ulice protestním pochodem, během kterého skandovali protitrumpovské slogany a heslo „Ty nejsi Amerika, my jsme Amerika." 

V Oaklandu několik stovek lidí zablokovalo ulice. San Francisco Chronicle informuje, že jedna žena byla zraněna, když ji srazila dodávka při blokování silnice. Policie ale serveru Buzzfeed nepotvrdila žádné zraněné. 

„Lidé se shromažďují po skupinkách na různých místech,“ řekl Buzzfeedu policista John O´Reilly. „Snažíme se dávat pozor, aby nedošlo k ničemu protizákonnému.“  

Protesty před Bílým domem - Foto:  Reuters

Autor:  Vojtěch Man

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace