Zprávy → Svět26. listopadu  2016 v 14:00  

Protesty proti jihokorejské prezidentce neutuchají. V Soulu se sešlo až 800 tisíc lidí

Účast na protestech proti prezidentce v Jižní Koreji podle organizátorů přesáhla 1 milion - Foto:  Reuters

Účast na protestech proti prezidentce v Jižní Koreji podle organizátorů přesáhla 1 milionFoto:  Reuters

Více než milion lidí se podle organizátorů zapojilo do sobotních protestů v Jižní Koreji proti prezidentce Pak Kun-hje. Až 800 tisíc lidí se sešlo v hlavním městě Soulu a přibližně půl milionu lidí vyšlo do ulic v dalších částech země, uvedla BBC. Protesty trvají již pátý víkend. V ulicích metropole policie rozmístila 25 tisíc příslušníků bezpečnostních sil a uzavřela přístupové cesty k sídlu hlavy státu - Modrému domu, informovala agentura AFP.

Organizátoři očekávají, že během soboty počet protestujících v centru hlavního města dosáhne půldruhého milionu. Dav zůstává klidný, stejně jako v předchozích týdnech. 

Protestující, jichž se už více než měsíc každý víkend scházejí statisíce v ulicích metropole i dalších měst, požadují rezignaci Pak Kun-hje v souvislosti s korupčním skandálem, který otřásl její vládou. 

„Viděla jsem zprávy a pomyslela si, že tohle nemůže pokračovat - lidé skutečně chtějí, aby odstoupila, ale ona to neudělala,“ řekla Reuters jedna z účastnic demonstrace. „Jsem tu podruhé, ale poprvé s manželem a dětmi,“ dodala. 

Rozsah demonstrací během uplynulého měsíce neustále narůstal a podle organizátorů se před dvěma týdny protestních akcí zúčastnil milion lidí. Odhady policie jsou pravidelně o dost nižší. Protesty zatím byly převážně poklidné - účastní se jich rodiny s dětmi, vysokoškoláci, dělníci či zemědělci, kteří se svíčkami v rukou skandují hesla. 

Účast na protestech proti prezidentce v Jižní Koreji podle organizátorů přesáhla 1 milion - Foto:  Reuters

Skandál se točí kolem důvěrnice prezidentky Čche Son-sil, která čelí podezření, že zneužívala vztahu s Pak Kun-hje k vlastnímu obohacení. Před necelým týdnem jihokorejské státní zastupitelství Čche Son-sil obvinilo a oznámilo, že existuje podezření, že prezidentka je spolupachatelkou. 

Prokuratura začala v této souvislosti chystat prezidentčin výslech. Podpora prezidentky u veřejnosti se propadla na pět procent. Nejhůře si stojí u mladých lidí mezi 19 a 29 roky, v této skupině podporují Pak Kun-hje dvě procenta Korejců. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace