Zprávy → Svět19. října  2016 v 22:42  

Proti násilí na policistech zakročíme, slíbila francouzská vláda. Reagovala tak na protesty

Francouzští policisté si stěžují, že čelí násilí - Foto:  Reuters

Francouzští policisté si stěžují, že čelí násilíFoto:  Reuters

Francouzská vláda ve středu oznámila, že tvrdě zakročí proti násilí namířenému na policisty. Reagovala tak na protesty, při kterých stovky policistů v noci vyšly do pařížských ulic. Demonstranti žádali zlepšení pracovních podmínek a více prostředků na svou obranu. Odbory upozorňují, že nárůst kriminality a útoků vyvíjí na policii velký tlak.

Tisíce policistů a vojáků byly po teroristických útocích islamistů, kteří za dva poslední roky ve Francii zabili přes 230 lidí, vysláni jako stráž na letiště, vlaková nádraží i další místa. 

Nespokojenost policisté vyjadřovali už v noci na úterý. Na pařížské třídě Champs-Élysées ochromili dopravu a demonstrovali mimo jiné i v jihofrancouzské Marseille. Na příští středu navíc odbory svolávají policisty i nespokojené občany k protestnímu pochodu. 

Čtěte také: Slzným plynem a vodními děly rozehnala francouzská policie protest migrantů u Calais

Policisté také v ulicích vyjadřovali podporu zraněnému příslušníkovi sboru. Spolu se třemi dalšími kolegy se stal zkraje října terčem útoku desítek maskovaných osob ve městě Viry-Châtillon. Radikálové tehdy rozbili okna dvou policejních aut a vhodili do nich zápalné lahve. 

Pravicoví politici situaci využili ke kritice socialistické vlády současného prezidenta Françoise Hollandea. Jeho oponenti tvrdí, že počet takzvaných no-go zón ve Francii během doby, kdy stojí v čele země, vzrostl. 

Ministr vnitra Bernard Cazeneuve ale uvedl, že Hollande vytvořil 6300 nových policejních míst a dalších 2700 policistů naberou v příštím roce. Chtějí tak nahradit tisíce lidí, kteří o práci přišli během prezidenství Nicolase Sarkozyho mezi lety 2007 až 2012. 

Autor:   mah, Lenka Davidová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace