Zprávy → Svět9. listopadu  2016 v 08:19  

První gratulace z Evropy. Trumpovi blahopřáli Le Penová, Wilders či Farage

Marine Le Penová má důvod ke spokojenosti. Trumpa podporovala dlouhodobě - Foto: Filip Jandourek

Marine Le Penová má důvod ke spokojenosti. Trumpa podporovala dlouhodoběFoto: Filip Jandourek

Republikánskému kandidátovi Donaldovi Trumpovi začaly ještě před oznámením výsledků chodit ze zahraničí první gratulace k vítězství v amerických prezidentských volbách. Mezi prvními byli bývalí či současní předsedové evropských krajně pravicových a pravicově populistických stran Marine Le Penová, Geert Wilders a Nigel Farage.

„Gratuluji novému prezidentovi Spojených států Donaldovi Trumpovi a svobodnému americkému lidu,“ uvedla na twitteru předsedkyně francouzské Národní fronty (FN) Marine Le Penová. 

„Američani si vzali svou zemi zpět,“ uvedl předseda nizozemské Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders. 

Čtěte také: ONLINE: Ve Spojených státech se sčítají hlasy. Trump míří do Bílého domu

„Zdá se, že rok 2016 bude rokem dvou velkých politických revolucí," reagoval na americké prezidentské volby bývalý předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage, který byl před červnovým referendem jedním z hlavních příznivců odchodu Británie z Evropské unie. 

S nadějemi přivítala dosavadní bilanci amerických prezidentských voleb Moskva. Podle ruských politiků vycházela ruská diplomacie vždy lépe s republikány než s demokraty. S předpokládaným nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu by podle Moskvy mohla nastat nová etapa rusko-amerických vztahů. 

Podle šéfa zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantina Kosačova se po volbách "otevírá nové okno možností". Senátor Vadim Ťulpanov novinářům řekl, že americký lid "už má dost mimořádné agresivity Bílého domu". Američané podle něj chtějí zcela jinou politiku, a to vnitřní i zahraniční. 

"Možné vítězství Donalda Trumpa dává naději na skutečný nový start rusko-amerických vztahů a na přechod k produktivní spolupráci," řekl senátor. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace