Zprávy → Svět8. listopadu  2016 v 19:54  

První odhady: Clintonová vede v klíčových státech, Trump zatím boduje v jediném

Hillary Clintonová - Foto: Gage Skidmore, flickr.com   ,  CC BY-SA 2.0

Hillary ClintonováFoto: Gage Skidmore, flickr.com , CC BY-SA 2.0

Krátce poté, co se otevřely volební místnosti ve všech amerických státech, má více důvodu k optimismu Hillary Clintonová. Demokratická prezidentská kandidátka má průběžný náskok v účasti svých voličů na Floridě, v Iowě a v Ohiu, které patří ke klíčovým státům v souboji o Bílý dům. Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump zažaloval volební úřad v Nevadě za to, že jedna z volebních místností byla minulý týden otevřena i po skončení úředních hodin. Ve státě, v němž předvolební průzkumy přisuzovaly těsné vedení demokratům, tím podle Trumpa úředníci zvýhodnili voliče jeho soupeřky Hillary Clintonové.

Vyplývá to z údajů nově založené společnosti VoteCastr , která v reálném čase porovnává účast voličů demokratů a republikánů a kombinuje ji s předvolebními průzkumy. 

V osmi státech, kde jsou síly demokratů a republikánů považovány za vyrovnané a které společnost sleduje, má Trump navrch pouze v Pensylvánii. 

Bez ohledu na to, že do konce voleb zbývá v některých částech USA ještě i více než šest hodin, zveřejnil server Slate.com první odhady průběžné účasti voličů stran obou kandidátů, které vypracoval VoteCastr. 

Na Floridě podle nich vede Clintonová, pro niž podle odhadu hlasovalo 48,6 procenta voličů, zatímco Trumpa podpořilo 45,2 procenta. 

Se svými 29 voliteli z 270 potřebných k celkovému vítězství je právě Florida nejdůležitějším z vyrovnaných států; bez jejího ovládnutí je cesta do prezidentského křesla považována za takřka nemožnou. 

Čtěte také: Poskvrnění vyšetřovatelé? ‚Emailová sága stáhla FBI do špinavých vod prezidentských voleb‘

Průzkum porovnával údaje poté, co odvolilo přes 50 procent floridských voličů, z nichž velká část odevzdala své hlasy v předčasném hlasování. 

Podobně dobře si podle těchto odhadů vede bývalá první dáma v Ohiu a v Iowě, které se v předvolebních průzkumech mírně klonily na stranu Trumpa. Průběžné vedení jí patří i v Coloradu. 

Republikánský kandidát má navrch pouze v souboji o Pensylvánii, kde se naopak před volbami očekávalo vítězství jeho soupeřky. 

Projekce VoteCastru vzbudily v USA rozporuplné reakce, neboť zveřejňování odhadů úspěchu jednotlivých kandidátů může podle kritiků ovlivnit rozhodování některých voličů. Není rovněž dosud ověřena přesnost této metody odhadů, která se v USA používá vůbec poprvé. 

Podle médií však pro VoteCastr pracují bývalí přední experti obou politických stran a jeho údaje se přibližně shodují s odhady, které mají k dispozici týmy obou kandidátů. 

Trump opět odmítl slíbit, že uzná výsledky voleb. V několika rozhovorech řekl, že nejprve prověří zprávy o údajných machinacích v některých státech. 

Trump zažaloval volební místnost v Nevadě 

Nevada patří k mnoha americkým státům, které umožňují voličům odevzdávat své hlasy ještě před samotným dnem voleb. Minulý týden byl u jedné z místností v Las Vegas takový zájem hlasovat, že úředníci nechali otevřeno i po osmé hodině večer, kdy se místnost měla oficiálně zavřít.  

Nevadské zákony dovolují, aby bylo umožněno volit člověku, který si stoupl do fronty ještě v okamžiku, kdy se má zavírat. Podle Trumpa však úředníci nechávali frontu růst i po osmé hodině. 

Čtěte také: Změní se po volbách vztahy Spojených států s Evropou? Klání s napětím sleduje i Brusel

Republikánský kandidát na jednom z posledních předvolebních mítinků právě v Nevadě prohlásil, že z toho profitovali "jistí voliči". Narážel tím na silnou populaci hispánců a na to, že Las Vegas je baštou demokratů. 

Lidé z vedení Trumpovy kampaně však tvrdí, že žalobu v žádném případě nemotivuje snaha o znemožnění volební účasti hispáncům. "V téhle žalobě jde o pravidla hry," řekl jeden z manažerů Trumpova týmu David Bossie televizi MSNBC. 

Soudkyně Gloria Sturmanová však Trumpovu žalobu odmítla s odůvodněním, že by došlo k prozrazení identit pracovníků volebních místností, což by je vystavilo riziku veřejného pronásledování. 

Zastrašování a problémy se stroji. Volby v USA doprovází problémy

Tvrzení republikánského kandidáta Donalda Trumpa o zmanipulovaných volbách má sice podle agentury AP daleko k pravdě, avšak z některých míst USA jsou hlášeny problémy, které komplikují voličům hlasování. Někde jde o problémy se stroji, jež si vynucují dlouhé čekání, jinde si voliči stěžují na praktiky hraničící se zastrašováním. 

S obtížemi se setkali například voliči v Severní Karolíně, kde nefungující stroj ověřující voličské registrace donutil místní pracovníky k manuálnímu ověřování, což vedlo ke zdržení v řádu několika desítek minut. 

K výměně dotykových volebních přístrojů za papírové lístky byli zase nuceni kvůli výpadku strojů sáhnout v Utahu, kde se lidé rovněž u voleb zdrželi výrazně déle. 

V jedné ze škol, která slouží jako volební místnost na předměstí texaského Houstonu, se porouchal počítač, což dočasně donutilo úředníky přesměrovat voliče do jiného volebního střediska vzdáleného přes tři kilometry daleko. 

Případy údajného zastrašování hlásí podle listu The Washington Post lidé z okresu Miami-Dade na Floridě, kde prý před volebními místnostmi kdosi "agresivně křičel do megafonů". O podobných případech informovala média z Floridy již během předčasného hlasování. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace