Zprávy → Svět8. září  2016 v 17:18  

První skandál na paralympiádě: běloruský sportovec nesl při zahájení ruskou vlajku

Běloruský funkcionář nese ruskou vlajku - Foto:  Reuters

Běloruský funkcionář nese ruskou vlajkuFoto:  Reuters

Běloruský paralympionik chtěl vyjádřit solidaritu s ruským družstvem, které se paralympiády nesmí účastnit. Proto si vzal na zahájení her ruskou vlajku. Paralympijský výbor ho potrestal.

Vedoucímu republikánského centra olympijské přípravy v lehké atletice Andreji Fomočkinovi byla vlajka odebrána ještě na stadionu Maracanã. Mezinárodní paralympijský výbor se v průběhu čtvrtka rozhodl funkcionáře potrestat odebráním akreditace. 

Bělorusko nesouhlasí s plošným vyloučením všech 267 ruských paralympioniků. Proto čin svého funkcionáře schvaluje. Mluvčí běloruského ministerstva zahraničí dokonce řekla, že to bylo „statečné a přátelské gesto“. 

Velký ohlas měl tento incident v Rusku. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová označila čin běloruského paralympionika za „hrdinský“ a jeho potrestání za projev fašismu. Velmi ostře také kritizovala britského novináře z listu The Guardian, který obvinil běloruskou výpravu z maření slavnostního zahájení paralympiády. 

Vyzvala britského novináře, aby přijel do Ruska a setkal se se sportovci. „Myslím si, že musíte mít dostatek sil, odvahy a svědomí, pokud nějaké máte, abyste se těmto lidem podívali do očí. Někteří jsou sice nevidomí, ale to nevadí,“ řekla Zacharovová. 

Autor:  David Koubek  (dkk), Martin Dorazín  (mdo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace