Zprávy → Svět2. listopadu  2016 v 06:45  

První televizní stanice na světě slaví 80 let. K narozeninám chce BBC zopakovat svůj první přenos

Před osmdesáti lety přinesla BBC veřejnosti poprvé televizní vysílání. - Foto:  Reuters

Před osmdesáti lety přinesla BBC veřejnosti poprvé televizní vysílání.Foto:  Reuters

Britská BBC si připomíná výročí své mladší „poloviny“. Její televizní vysílání začalo čtrnáct let po tom rozhlasovém a zpočátku mu nevěřil ani samotný generální ředitel.

Přesně před osmdesáti lety nabídla BBC britské veřejnosti poprvé televizní vysílání. To odstartovalo 2.listopadu 1936 ze speciálně postavených studií v Alexandra Palace v severním Londýně. Převratné novinky si napřed užíval jen úzký okruh vyvolených v jihovýchodní části Británie. První přístroje za 140 liber si navíc mohli dovolit jen ti největší boháči (ojeté auto stálo třeba 15 liber, pozn.aut.). I když na ni často nadávají, televizi BBC Britové dodnes považují za součást svého kulturního dědictví.  

Začátek televizního vysílání byl nejen ve znamení pochybností samotného vedení BBC - tehdejší ředitel Reith přiznal, že se na televizi v životě nepodíval - ale taky soubojem dvou technologií; mechanicko-optického systému Johna Logieho Bairda s nakonec úspěšnějším elektronickým systémem Marconi-E.M.I. 

Čtěte také: Londýnská vláda navrhuje nový systém kontroly BBC. Zveřejnit se mají i platy osobností

První hodiny televizního vysílání z dodnes populární budovy „Ally Pally" se bohužel nezachovaly. BBC Four se přesto odhodlala k odvážnému kousku, a po osmdesáti letech se i s použitím dobové techniky pokusí vzrušující přenos zrekonstruovat. 

Dnes už je to těžko představitelné, ale až do podzimu 1986 byly velké části denního televizního vysílání v Británii vyplněné promítáním například stránek teletextu. Až od té doby dokázala BBC naplnit celodenní vysílací schéma.  

Auntie BBC 

I po osmdesáti letech pronikají debaty o televizi BBC snad do každé britské domácnosti. Řeší se nejen vyváženost zpravodajství, ale v posledních měsících hlavně vyhazov moderátora populární motoristické show Top Gear Jeremyho Clarksona nebo ztráta vysílacích práv k oblíbené pekařské soutěži The Great British Bake Off, na kterou se loni dívalo 15 milionů lidí. 

Národ se nemůže shodnout, jestli by největší celebrity veřejnoprávní obrazovky měly pobírat tak vysoké platy, a zda by moderátor fotbalového pořadu Match of the Day Gary Lineker měl na sociálních sítích glosovat současnou politiku. Jedno je ale zřejmé. BBC pořád zůstává onou blízkou „auntie," tetičkou, jak se veřejnoprávnímu médiu léta přezdívá. Médiu, které Brity stále vzdělává, kultivuje, ale i provokuje. 

Autor:  Jiří Hošek  (jih)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace