Zprávy → Svět10. října  2016 v 16:05  

Putin chce zmařit evropskou integraci Balkánu. Potřebuje imperiální tahanice, píše Newsweek

Ruští vojáci hlídkující na Krymu - Foto:  Voice of America

Ruští vojáci hlídkující na KrymuFoto:  Voice of America

Ani dva a půl roku po ruské anexi ukrajinského Krymu není mnoha evropským i americkým politikům jasné, co vlastně Moskvu motivuje ke snaze zmařit evropskou integraci Balkánu. Podobnou záhadou se jim muselo zdát, když teď ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že přibrat do NATO další balkánské země není jen chyba, ale především provokace. 

Jedná se především o Černou Horu, Bosnu a Makedonii. „Proč vlastně Moskva považuje členství těchto relativně nevýznamných zemí v NATO za hrozbu?“ ptá se americký týdeník Newsweek. 

Hned si přitom sám odpovídá. Putinův systém prostě imperiální dobrodružné tahanice potřebuje k vlastní existenci. Jinak by si totiž musel najít čas na reformy, do kterých se mu nechce. 

Čtěte také: Lavrov varoval USA před údery na ruské základny v Sýrii. Rusko bude schopné je bránit

Druhým důvodem je to, že si Putin nadále staví a pěstuje image restaurátora sovětské říše. Takže se mu ukrajinská a žádná jiná demokracie poblíž hranice s Ruskem nemůže hodit, a to platí i o Bosně a Hercegovině, Černé Hoře a Makedonii. 

Rusku vadí evropská integrace 

Ruský prezident Vladimir Putin - Foto:  Kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir PutinFoto:  Kremlin.ru

Balkánská integrace do evropského bezpečnostního projektu je podle komentáře Newsweeku jen hřebíčkem do rakve ruského projektu velké říše. 

Rusko se totiž bude cítit bezpečněji, pokud bude projekt evropské integrace nedokončený. Nehledě k tomu, že suverenitu bývalých zemí Varšavského paktu nemůže Moskva dodnes přenést před srdce. 

Čtěte také: Rusko potvrdilo přesun raket Iskander. Upřesnilo tím i parametry amerického satelitu

„Tohle si musí politici Západu uvědomit. Pochopí, že jednat s Ruskem jen kvůli tomu, že je to jejich evropský soused, je nikam nedovede,“ uzavírá americký týdeník Newsweek. 

Autor:   Newsweek

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace