Zprávy → Svět2. prosince  2016 v 06:58  

Rozdělený Kypr spolu začne zase mluvit. 'Sjednocovací rozhovory' proběhnou v lednu

Kypr je rozdělený na řeckou a tureckou část od roku 1974 - Foto: Fotobanka Pixabay

Kypr je rozdělený na řeckou a tureckou část od roku 1974Foto: Fotobanka Pixabay

Předáci etnicky rozděleného Kypru se budou znovu bavit o sjednocení ostrova. Agentura AP uvedla, že by k rozhovorům mělo dojít v lednu příštího roku, hostit je bude Ženeva.

Dosavadní jednání o sjednocení středomořského ostrova se před několika týdny dostaly do slepé uličky. Ty nově plánované na 9. až 12. ledna 2017 ve Švýcarsku se zaměří na to, jak velké území by každá strana v zamýšlené federaci kontrolovala. Jednání se mají kromě delegací kyperských Řeků a kyperských Turků zúčastnit také představitelé Řecka, Turecka a Británie. 

Oznámení přišlo poté, co OSN 22. listopadu připustilo, že ani po 18 měsících rozhovorů se nepodařilo dosáhnout dohody a že se rozhovory ocitly ve slepé uličce. Podle OSN se obě znepřátelené strany nedokázaly shodnout v územních otázkách. 

Čtěte také: Kypr slaví padesát let nezávislosti. Polovina ostrova ale stále patří Turkům

Listopadové kolo rozhovorů pod záštitou OSN probíhalo ve Švýcarsku za účasti kyperského prezidenta Nikose Anastasiadise, který zastupoval řeckou většinu, a severokyperského vůdce Mustafy Akinciho, který reprezentuje menšinové Turky. 

Na konci jednání by měl podle plánu OSN vzniknout federální stát dvou rovnoprávných entit. Výsledky rozhovorů mají v obou částech ostrova ještě projít referendem. 

Čtěte také: OSN: Kypr ať je společným státem

Kypr je rozdělen na řeckou a tureckou část od roku 1974, kdy se kyperští řečtí nacionalisté pokusili o vojenský převrat, jehož cílem bylo připojení ostrova k Řecku. Turecko následně okupovalo severní část středomořského ostrova a turečtí Kypřané vyhlásili Severokyperskou tureckou republiku, kterou však uznává pouze Ankara. Na jejím území je nyní asi 35 000 tureckých vojáků. 

Jižní část ostrova je od roku 2004 členem EU a případné členství turecké části Kypru v EU vyvolává obavy evropských diplomatů, protože Ankara by mohla získat prostřednictvím turecké části Kypru vliv na rozhodování Bruselu. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace