Zprávy → Svět14. listopadu  2016 v 20:27  

Ruská stíhačka havarovala při pokusu o přistání na letadlové lodi. Pilot se katapultoval

Ve Středozemním moři havaroval MiG 29 při přistání na letadlové lodi. (ilustrační foto) - Foto: Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0

Ve Středozemním moři havaroval MiG 29 při přistání na letadlové lodi. (ilustrační foto)Foto: Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0

Ve Středozemním moři spadl ruský stíhací letoun MiG 29 při pokusu o přistání na palubě letadlové lodi Admirál Kuzněcov. Pilotovi se nic nestalo, před nehodou se úspěšně katapultoval, informovala agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.

Podle ministerstva obrany byl letoun na cvičné misi a havárii způsobila nehoda. MiG 29 havaroval několik kilometrů před jedinou ruskou letadlovou lodí. „Pilotovo zdraví nic neohrožuje, je připraven k plnění dalších úkolů,“ citoval TASS armádní komuniké. Není jasné, co havárii způsobilo. Letecké operace ale přerušeny nebyly. 

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov od začátku listopadu operuje ve východním Středomoří, u syrského pobřeží. Bojovou skupinu společně s letadlovou lodí tvoří doprovodná plavidla Petr Veliký, Severomorsk a Viceadmirál Kulakov. 

Čtěte také: Americké stíhačky se srazily nad Tichým oceánem. Jeden z pilotů se musel katapultovat

Minulý týden oznámila ruská agentura Interfax, že už několik dní nad Sýrií přelétávají letouny z letadlové lodi Admirál Kuzněcov. Ty údajně mapují území a připravují útoky. 

Jediná ruská letadlová loď, spuštěná na vodu v roce 1985, je podle západních vojenských expertů zastaralá, neodpovídá technickým řešením a je pro bojové operace nevyhovující. Admirál Kuzněcov je jedinou lodí této třídy, protože sesterská loď Varjag nebyla nikdy dokončena a byla prodána do Číny. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace