Zprávy → Svět29. listopadu  2016 v 16:40  

Ruské ministerstvo se bojí babyboxů: jsou anonymní a zvyšují riziko terorismu

Babybox (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Profimedia

Babybox (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Profimedia

Ruské ministerstvo zdravotnictví se obává, že legalizace babyboxů by v zemi mohla zvýšit nebezpečí terorismu. V dolní komoře ruského parlamentu to v úterý prohlásil představitel ministerstva Oleg Filippov. Babyboxy, umožňující matkám anonymně se zříci nechtěného dítěte, se do Ruska dostaly před pěti lety z České republiky. Jejich legalizací se zabývá ruský parlament.

"Babyboxy jsou úředně neregistrovaná zařízení, jejichž bezpečnost nebyla prověřena. Anonymita a nemožnost kontroly zvyšuje riziko teroristických problémů," řekl podle agentury Interfax Filippov, který má na ministerstvu na starosti odbor péče o matku a dítě. Souvislost babyboxů s terorismem blíže nevysvětlil. 

Od loňského léta se legalizací babyboxů zabývá ruský parlament. Projednává hned dva návrhy - babyboxy oficiálně zakázat, anebo naopak úředně povolit. Vláda se v říjnu přiklonila spíš k první variantě, kterou ale doporučila "podstatně přepracovat". 

Ruská odborná veřejnost je v otázce babyboxů hluboce rozdělena, praxe má své vášnivé stoupence i nesmiřitelné protivníky. Ti varují před možností obchodů s dětmi a před zvýšením počtu opuštěných dětí. 

V současnosti se babyboxy vyskytují například v okolí Moskvy, ve Vladimirské a Kaliningradské oblasti, v Krasnodarském a v Kamčatském kraji. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace