Zprávy → Svět10. října  2016 v 14:16  

Ruské nálety na Aleppo jsou válečný zločin. Vyšetřeme je v Haagu, vyzývá francouzský ministr

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault žádá vyšetření náletů v Aleppu - Foto:  Reuters

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault žádá vyšetření náletů v AleppuFoto:  Reuters

Francie chce požádat mezinárodní tribunál v Haagu o vyšetření možných válečných zločinů v Sýrii. V rozhovoru pro tamní rozhlas to v pondělí řekl ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Odkazoval přitom na bombardování Aleppa ruskými a syrskými vládními letouny. Prezident François Hollande ze stejného důvodu zvažuje odvolání návštěvy ruského protějšku Vladimira Putina.

„Tyhle nálety - a řekl jsem to v Moskvě - jsou válečné zločiny,“ prohlásil Jean-Marc Ayrault ve France Inter rádiu. „Týká se to všech, kteří mají spoluvinu na tom, co se v Aleppu děje, včetně ruských lídrů,“ dodal. 

Rusko minulý týden na půdě Rady bezpečnosti Organizace spojených národů vetovalo Francouzi navrhovanou rezoluci o zastavení bojů v Aleppu. Podle ruského ministerstva zahraničí by ukončení náletů na město vyhovovalo radikálům z Fronty dobytí Sýrie a dalším islamistům. 

Čtěte také: Rusko vetovalo návrh na ukončení náletů na Aleppo. Vyhovovalo by to radikálům, tvrdí

Ruské ministerstvo obrany mezitím oznámilo, že chce v syrském přístavu Tartús zřídit svou trvalou námořní základnu. Návrh ale musí ještě schválit parlament. 

Na návštěvu Francie má příští týden přijet ruský prezident Vladimir Putin. François Hollande v neděli v rozhovoru pro televizní kanál TMC řekl, že si není jistý, jestli má schůzka smysl. Kreml ale podle prohlášení mluvčího Dmitrije Peskova žádnou oficiální zprávu nedostal a pokračuje v přípravách na cestu. 

Moskva za nálety svého letectva v Sýrii sklízí kritiku i řady dalších západních zemí. O vyšetření, jestli v Aleppu nedochází k válečným zločinům, minulý týden požádal i americký ministr zahraničí John Kerry

Autor:  Iva Kestřánková,  mah

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace