Zprávy → Svět20. října  2016 v 19:43  

Rusko a syrská vláda prodlouží jednostranné příměří v Aleppu. Neodejdeme, vzkazují povstalci

Fotka agentury Reuters pravděpodobně zachycuje jeden z koridorů, kterým by obyvatelé Aleppa museli projít na cestě z obležené části města - Foto:  Reuters

Fotka agentury Reuters pravděpodobně zachycuje jeden z koridorů, kterým by obyvatelé Aleppa museli projít na cestě z obležené části městaFoto:  Reuters

Rusko prodlouží přestávku v útocích na východní Aleppo. Podrobnosti ale zatím nejsou jasné. Podle Organizace spojených národů Moskva zastaví nálety až do neděle, a to vždy na 11 hodin. Ruské ministerstvo obrany ale naposledy informovalo o prodloužení klidu zbraní jen do pátečního večera. Přestávku v bojích dojednalo s režimem prezidenta Bašára Asada.

Opatření má umožnit ozbrojencům i civilistům bezpečně opustit oblast obklíčenou syrskou státní armádou. 

„Máme za to, že s přerušením bojů teď souhlasí jak Rusové a syrská vláda, tak ozbrojené opoziční skupiny v Aleppu. Doufáme, že evakuace raněných bude moct začít už zítra," řekl ve čtvrtek poradce OSN pro humanitární záležitosti Jan Egeland. 

Čtěte také: Povstalci odmítají opustit Aleppo. Ostřelováním v tom brání i civilistům, tvrdí libanonská televize

„Čísla jsou jasná. Je tam asi šest nebo sedm tisíc bojovníků. Je tam také 275 tisíc civilistů a skoro třetina z nich jsou děti. Právě jejich hlas musíme vyslyšet. Z toho, co jsem slyšel, mám ale pocit, že ti lidé nechtějí opustit své domovy. Nechtějí se stát novými uprchlíky,“ uvedl k situaci ve východním Aleppu zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. 

Řada rebelů jednostranné příměří podporované Ruskem považuje za výzvu ke kapitulaci a chce vládní blokádu města prolomit. Libanonská televize Majádín ve čtvrtek informovala, že rebelové v odchodu brání i civilistům, a to ostřelováním. 

Syrský režim a jeho spojenci obnovili ofenzivu proti aleppským povstalcům poté, co minulý měsíc selhalo příměří. Západ ruskou a syrskou armádu viní z válečných zločinů. Moskva i Damašek to popírají. 

Autor:  Lukáš Matoška, Štěpán Macháček,  mah

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace