Zprávy → Svět11. října  2016 v 15:46  

Rusko omezí těžbu ropy podobně jako OPEC. Světové trhy plán vítají

Ruský prezident Vladimir Putin (archivní foto) - Foto:  Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin (archivní foto)Foto:  Reuters

Světové trhy uvítaly plán omezit v Rusku těžbu ropy. Její nadbytek totiž sráží ceny dolů. Moskva oznámila, že je připravená přidat se k rozhodnutí OPECu z minulého měsíce snížit těžbu na maximálně 33 milionů barelů ropy denně.

Ceny této suroviny zareagovaly vzestupem a dál se drží téměř na ročním maximu. Tržní hodnota severomořské ropy Brent se vyšplhala k hranici 53 dolarů za barel. Ještě v roce 2008 se ale prodávala až za 140 dolarů. 

Ruský prezident Vladimir Putin tento týden na energetické konferenci v Istanbulu uvedl, že omezení těžby ropy je jediný způsob, jak na trhu znovu najít rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou. Nadbytek ropy a tedy její nízké ceny pro Rusko znamenají finanční potíže. 

Čtěte také: Státy OPEC se shodly na omezení těžby ropy. Dohodu doladí v listopadu

Moskva se proto přidá v omezování produkce k ropnému kartelu. Mezinárodní agentura pro energii očekává, že to povede k rychlejší stabilizaci světových trhů s ropou. 

Turecko a Rusko v pondělí v Istanbulu podepsaly dohodu o vybudování plynovodu TurkStream, který má vést plyn z Ruska do Turecka a odtud dále do Evropy. Dohodu podle agentury DPA podepsali ministři energetiky obou zemí za přítomnosti prezidentů Recepa Tayyipa Erdogana a Vladimira Putina.  

Autor:  Viktor Daněk,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace