Zprávy → Svět18. listopadu  2016 v 17:09  

Rusko pracuje na vývoji laserových, hypersonických a robotických zbraní. Bojí se o rovnováhu sil ve světě

Podle Putina Rusko pracuje na vývoji nejmodernějších zbraňových technologiích, včetně laserových, hypersonických a robotických - Foto: Free Digital Photos

Podle Putina Rusko pracuje na vývoji nejmodernějších zbraňových technologiích, včetně laserových, hypersonických a robotickýchFoto: Free Digital Photos

Rusko udělá vše pro udržení strategické rovnováhy sil ve světě, včetně vývoje nových zbraní. Podle médií to dnes zdůraznil prezident Vladimir Putin při setkání se špičkami ruských ozbrojených sil v Soči.

„Budeme i nadále dělat vše nezbytné pro zachování strategické rovnováhy sil," citovala Putina agentura TASS. Pokusy tuto rovnováhu narušit označil za "krajně nebezpečné" a dodal, že vytvoření strategické rovnováhy koncem 40. a během 50. let umožnilo světu vyhnout se velkým ozbrojeným konfliktům. 

„Naším úkolem je účinně neutralizovat jakékoli vojenské hrozby vůči bezpečnosti Ruska, včetně těch, které jsou spojené s vytvořením strategické protiraketové obrany, s realizací koncepce globálního úderu, s vedením informační války," uvedl rovněž Putin, který je jako hlava státu i vrchním velitelem ruských ozbrojených sil. 

Podle jeho slov Rusko stejně jako jiné státy pracuje na nejmodernějších zbraňových technologiích, včetně laserových, hypersonických a robotických. 

Zvláštní pozornost je při tom věnována takzvaným zbraním založeným na nových fyzikálních principech, které umožňují selektivní, velmi přesné zasahování klíčových prvků zbraní a infrastruktury nepřítele. 

Čtěte také: 'Jdi k čertu,' vzkazuje Obamovi filipínský prezident. Zbraně si prý může koupit od Ruska nebo Číny

O konkrétních zbraních nemluvil, vojenští činitelé už ale nějakou dobu spekulují o tom, že Rusko vyvíjí nové hlavice balistických raket, které budou schopny při letu k cíli provést prudké manévry a vyhnout se tak nepřátelské obraně. 

Armáda rovněž pracuje na laserových zbraních pro letectvo. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace