Zprávy → Svět21. října  2016 v 09:55  

Rusko prodloužilo jednostranný klid zbraní v Aleppu. Civilistům dá na odchod ještě 24 hodin

Civilistům dalo Rusko čas navíc na opuštění Aleppa. Pauzu chce využít OSN - Foto:  Reuters

Civilistům dalo Rusko čas navíc na opuštění Aleppa. Pauzu chce využít OSNFoto:  Reuters

Zhruba 300 tisíc civilistů dostalo od ruské a syrské armády ještě den na opuštění povstaleckých části Aleppa. Možnost odejít zatím téměř nikdo nevyužil.

Povstalecké části Aleppa budou ušetřené náletů nejméně do pátku odpoledne. O prodloužení jednostranného klidu zbraní rozhodla ruská a syrská armáda. Vojenské vrtulníky shazují civilistům letáky s poslední výzvou, aby obklíčené čtvrtě bezpečně opustili. 

OSN se v pátek pokusí evakuovat alespoň nemocné a zraněné. Do východního Aleppa se už několik měsíců nedostávají léky ani potraviny.  

Čtěte také: Povstalci odmítají opustit Aleppo. Ostřelováním v tom brání i civilistům, tvrdí libanonská televize

V povstaleckých částech města je až 300 tisíc civilistů. Třetina z nich jsou podle OSN děti. Možnost evakuace bezpečnými koridory ale zatím skoro nikdo nevyužil. Lidé v obklíčených čtvrtích naopak demonstrovali proti údajnému plánu Asadova režimu na jejich nucené přesídlení.  

Oblast ovládá asi sedm tisíc ozbrojenců různých povstaleckých frakcí. Asi desetinu z nich tvoří džihádisté Fronty dobytí Sýrie. Právě jejich odchod by mohl podle Ruska uchránit východní Aleppo před dalším bombardováním. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace