Zprávy → Svět4. listopadu  2016 v 17:34  

Rusko průběh voleb nezvrátí. Může se ale snažit zpochybnit výsledky, varují americké tajné služby

Kandidáti dvou hlavních amerických stran - republikán Donald Trump a demokratka Hillary Clintonová (fotokoláž) - Foto:  Reuters

Kandidáti dvou hlavních amerických stran - republikán Donald Trump a demokratka Hillary Clintonová (fotokoláž)Foto:  Reuters

Americké zpravodajské služby tvrdí, že Rusko nemůže zvrátit průběh prezidentských voleb ve Spojených státech. Několikaměsíční ruská kampaň zaměřená na narušování principů americké demokracie ale podle tajných služeb může pokračovat i po úterním hlasování.

Jedním z hlavních důvodů, proč cizí země nemá moc šancí ovlivnit přímo výběr prezidenta, je decentralizovaný způsob voleb a samotná velikost Spojených států. 

Tajné služby ale podle listu The Washington Post varují před možností zpochybňování výsledků a dalšími způsoby zasévání pochybností. 

Čtěte také: Na cestě předvolební Amerikou: Trump zmírní přísná pravidla moštárny, doufá rodinný podnik z Wisconsinu

Vláda současného prezidenta Baracka Obamy je přesvědčena, že právě Rusko stojí za krádeží velkého množství dokumentů z počítačů Demokratické strany, které se pak objevily na WikiLeaks. Samotný zakladatel serveru Julian Assange ale ze svého útočiště na ekvádorské ambasádě v Londýně propojení s Moskvou popřel. 

Průzkumy po zveřejnění zpráv o nových znepokojivých informacích FBI o elektronické poště Hillary Clintonové signalizovaly ztrátu jejího náskoku. Některé dokonce ohlásily jednoprocentní vedení Trumpa. 

Podle ve středu zveřejněného průzkumu Reuters/Ipsos by se ale pro Clintonovou vyslovilo 45 procent osob, které jsou rozhodnuty jít k volbám. Jejího oponenta by podpořilo 39 procent z nich. 

Kdo se stane novou hlavou státu, američtí voliči rozhodnou 8. listopadu. 

Autor:  Jan Bumba,  mah

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace