Zprávy → Svět2. listopadu  2016 v 07:02  

Ruský Jekatěrinburg hlásí epidemii HIV. Mezi nakaženými už nejsou jen mladí a narkomani

V uralském Jekatěrinburgu vyhlásili epidemii viru HIV (ilustrační foto) - Foto:  tOrange.us,  CC BY 4.0

V uralském Jekatěrinburgu vyhlásili epidemii viru HIV (ilustrační foto)Foto:  tOrange.us, CC BY 4.0

Rusko se potýká s epidemií viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Nejhorší je podle statistik situace v uralském Jekatěrinburgu. Zákeřným virem se tam nakazila bezmála dvě procenta obyvatel. Ve čtvrtém největším ruském městě žije téměř 1,5 milionu lidí.

Náměstkyně místního ministra pro zdravotnictví Taťána Savinovová upřesnila, že už nejde jen o mladé lidi a narkomany. 

Virus podle ní zasáhl všechny vrstvy společnosti a téměř všechny věkové kategorie. Prudký růst onemocnění HIV zaznamenali lékaři u pacientů ve věku od 30 do 49 let. V minulém roce bylo v Rusku oficiálně zaregistrováno více než milion lidí s virem HIV. 

Situace v Česku 

V Česku pak za první tři čtvrtletí letošního roku přibylo 244 lidí nakažených virem HIV. Loni bylo ke 30. září nových případů HIV pouze 185, letos je tak počet nově nakažených o šest desítek vyšší. 

Od roku 1985, kdy se výskyt HIV začal v Česku sledovat, zdravotníci zaznamenali celkem 2864 případů HIV. U 500 lidí pak propukla nemoc AIDS, kterou vir způsobuje, a 252 lidí s AIDS zemřelo. Z celkového počtu HIV pozitivních tvoří naprostou většinu muži, a to přes 85 procent. 

Nejčastějším způsobem přenosu viru v Česku je pohlavní styk mezi homosexuálními či bisexuálními muži, následovaný stykem mezi heterosexuály a nitrožilním užíváním drog. 

Čeští vědci také zjistili, že virus HIV je starší, než se předpokládalo. Přestože byl objeven až v roce 1983 a nemoc AIDS se považuje za moderní onemocnění, původ virů podobných HIV sahá daleko do minulosti. Původní vědecké odhady byly 12 milionů let. Výzkumný tým z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR ale zjistil, že dosahuje až do doby před 60 miliony let. 

HIV a AIDS - Foto:  Český rozhlas

Autor:  Martin Dorazín  (mdo), Anna Kottová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace