Zprávy → Svět15. října  2016 v 14:15  

Ruský velvyslanec u OSN: USA provokují, vztahy jsou nejhorší od roku 1973

Vitalij Čurkin, velvyslanec Ruska u OSN - Foto:  Reuters

Vitalij Čurkin, velvyslanec Ruska u OSNFoto:  Reuters

Napětí v americko-ruských vztazích je patrně největší od arabsko-izraelské války v roce 1973. Řekl to ruský vyslanec u OSN Vitalij Čurkin, napsala dnes agentura AP. Čurkin popsal údajné provokace Washingtonu vůči Moskvě, zároveň ale uvedl, že v některých otázkách se oběma velmocím daří spolupracovat a Rusko podle něj stojí o normalizaci vztahů.

„Celková situace ve vzájemných vztazích je dnes myslím velmi špatná, patrně nejhorší od roku 1973,“ prohlásil Čurkin v narážce na takzvanou jomkipurskou válku, kdy tehdejší sovětští spojenci Egypt a Sýrie napadly Izrael podporovaný Spojenými státy. 

Podle Čurkina může za ochlazení americko-ruských vztahů „zásadní nedostatek respektu a důkladných diskusí“ o politických záležitostech. USA a NATO se prý rozhodly budovat svou bezpečnost „na úkor Ruska“. 

Za součást této strategie označil Čurkin přijetí východoevropských států do NATO a odstoupení Washingtonu od rusko-americké smlouvy ABM o raketové obraně. 

Rusko vyhlíží změnu americké vlády 

Jednou z „největších provokací“ byl podle ruského diplomata summit NATO v roce 2008, který rozhodl, že členy Severoatlantické aliance by měly být i Ukrajina a Gruzie. 

Čurkin připomněl, že konflikt na východní Ukrajině začal poté, co proruského prezidenta v Kyjevě svrhly pouliční protesty. Podle něj šlo o „převrat“ podporovaný z Washingtonu. 

Krátce na to Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, doplnila AP s tím, že americko-ruské vztahy zatěžují dále spory ohledně Sýrie a také údajné vměšování Moskvy do amerických prezidentských voleb. 

Čtěte také: Rusko vetovalo návrh na ukončení náletů na Aleppo. Vyhovovalo by to radikálům, tvrdí

Čurkin řekl, že Rusko by chtělo vztahy s USA normalizovat. „Pokud tomu pomůže změna americké vlády, bude to dobré," prohlásil. Ani dnes prý není spolupráce zcela zablokovaná. 

„Ačkoli máme vážné neshody, jako ohledně Sýrie, pokračujeme ve spolupráci v jiných otázkách a někdy se ta spolupráce vyvíjí docela dobře," řekl ruský vyslanec u OSN Vitalij Čurkin. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace