Zprávy → Svět7. listopadu  2016 v 15:20  

Saakašvili odstoupil z funkce gubernátora oděské oblasti. Porošenka obvinil z korupce

Saakašvili dlouhodobě kritizuje ukrajinskou vládu za to, že se ve skutečnosti nesnaží o reformy - Foto:  Reuters

Saakašvili dlouhodobě kritizuje ukrajinskou vládu za to, že se ve skutečnosti nesnaží o reformyFoto:  Reuters

Na Ukrajině vypukl konflikt mezi prezidentem Petrem Porošenkem a oděským gubernátorem Michailem Saakašvilim. Bývalý gruzínský prezident obvinil Porošenka z korupce i toho, že osobně podporuje dva klany v oděské oblasti.

„Rozhodl jsem podat demisi a začít novou etapu boje. Nesložím ruce, s tím ať nepočítají. Jsem vojákem, který udělá vše pro to, aby Ukrajinu zbavil korupčního bahna a bídáků, kteří tyjí z krve našich vojáků a obětí Majdanu a kteří zradili ideu ukrajinské revoluce,“ prohlásil při svém odstoupení Saakašvili. 

Bývalý gruzínský prezident obvinil také přímo Petra Porošenka z toho, že v Oděse podporuje několik zločineckých mafiánských skupin, které okrádají město i oblast. 

Od května 2015, kdy se Saakašvili stal gubernátorem Oděské oblasti, kritizoval opakovaně Kyjev, za to, že se ve skutečnosti nesnaží o reformy. Tomu se nevyhnul ani v pondělí, kdy obvinil vysoce postavené členy vlády z toho, že bránili jeho snahám o změny. 

'Neefektivní figura' 

Porošenko mezitím uvedl, že Saakašviliho odvolá, pokud o to vláda požádá. Vláda tvrdí, že je ochotna gubernátorově žádosti o odvolání vyjít vstříc, demise ale prý ještě nedorazila. Prezidentská kancelář podle listu Ukrajinska pravda vybírá Saakašviliho nástupce, zatímco v Kyjevě se spekuluje, že se exprezident stane "motorem" nové politické strany. 

Oděský starosta Gennadij Truchanov označil Saakašviliho za konfliktního a neefektivního funkcionáře, který jako "prozatímní figura" nebyl s to nastolit pořádek a uskutečnit slibované reformy. Je prý rád, že nastalo "prozření" a řekl také, že Oděsa vinou Saakašviliho "experimentů" ztratila dva roky a situace se jen zhoršila. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace