Zprávy → Svět17. listopadu  2016 v 19:27  

Šéf amerických zpravodajských služeb Clapper rezignoval. Trump si za něj musí najít náhradníka

James Clapper končí ve funkci šéfa amerických zpravodajských služeb - Foto:  Reuters

James Clapper končí ve funkci šéfa amerických zpravodajských služebFoto:  Reuters

Ředitel amerických zpravodajských služeb James Clapper ve čtvrtek oznámil rezignaci. Během slyšení v Kongresu řekl, že ve funkci zůstane do konce administrativy prezidenta Baracka Obamy, tedy do ledna.

Odchod pětasedmdesátiletého Clappera se očekával, nově zvolený prezident Donald Trump na jeho pozici i do dalších funkcí nejspíš jmenuje své vlastní kandidáty. 

„Předal jsem rezignační dopis. Zbývá mi 64 dní ve funkci," oznámil Clapper. Šéf zpravodajských služeb se během slyšení vyjádřil i k současným aktivitám Ruska. Moskva podle něj plánuje rozšířit svou přítomnost na námořní základně v syrském Tartúsu, aby tak podpořila své operace ve východní části Středozemního moře. 

Čtěte také: Předpovídal jeho vítězství, teď profesor věstí, že Trumpa zažalují. Impeachment by ho mohl připravit o funkci

Na dotaz ohledně ruských hackerských aktivit Clapper uvedl, že významnou změnu v chování Ruska neočekává. 

Americká vláda počátkem října veřejně obvinila Rusko z hackerských útoků na servery Demokratické strany a z pokusů ovlivnit prezidentské volby ve Spojených státech. Moskva se proti nařčením ohradila. Odmítl je i prezident Vladimir Putin, který osočení Ruska označil za předvolební rétoriku Bílého domu. 

Tvrzení amerických tajných služeb označil během své kampaně za neprokázané i nově zvolený americký prezident Trump. 

Čtěte také: Zeman volal Ivaně Trumpové: Lepší velvyslankyni k nám USA poslat nemohou

Šéf zpravodajských služeb James Clapper ve funkci mimo jiné bránil americkou Národní agenturu pro bezpečnost (NSA). Její pověst značně utrpěla, když její někdejší spolupracovník Edward Snowden v roce 2013 zveřejnil množství utajovaných informací, které odhalily značný rozsah americké elektronické a telefonní špionáže. 

Clapper byl do funkce jmenován v roce 2010. Předtím působil jako náměstek ministra obrany zodpovědný za rozvědku. Prezident Barack Obama ho tehdy označil za jednoho z nejzkušenějších a nejuznávanějších zpravodajských profesionálů v USA. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace